Türk Öğrenciler Güneş Enerjisiyle Çalışan Otomobil Yaptılar

Kastamonu Üniversitesi Abana Sabahat-Mesut Yılmaz Meslek Yüksekokulu öğrencileri güneş enerjisiyle çalışan otomobil ürettiler. 

Kastamonu Üniversitesi Abana Sabahat-Mesut Yılmaz Meslek Yüksekokulu, Otomotiv Teknolojisi Bölümü öğrencileri Güneş enerjisi ile çalışan otomobil ürettiler. Araç güneşten aldığı enerji ile saatte 60 kilometre hıza kadar ulaşabiliyor ve dolu halde yola çıktığı takdirde 200 kilometre civarı yol alabiliyorlar.

Yüksekokul Müdürü Doç. Dr. Erol Turan, bu yeni araba ile ilgili yaptığı açıklamada, Otomotiv Teknolojisi Bölümü öğrencilerince yürütülen bu projenin üniversitenin prestiji ve öğrencileri açısından çok önemli bir başarı olduğunu belirtti. Öğrenciler için olabildiğince fazla imkan sunduklarını söyleyen Turan, öğrencilerin de bu imkanlardan maksimum derecede faydalandığını söyledi. Turan sözlerine, “Gururla söyleyebilirim ki yüksekokul öğrencilerimiz yaptıkları projeyle alanlarında önemli bir başarıya imza attı. Hedefleri için zamanlarını ve üniversitemizin onlara sunduğu imkanları çok iyi planladılar. Ortaya koydukları ürünler ve dayanışma içinde yürüttükleri çalışmalarıyla emeklerinin boşa gitmediğini hepimize ispatladılar.” şeklinde devam etti.

Proje ile ilgili konuşan Otomotiv Teknolojisi Bölümü Öğretim Görevlisi Ahmet Ümit Tepe, Ar-Ge çalışmalarının sonucunda, öğrencilerin ve üniversitenin birlikte geliştirdikleri bu güneş enerjili arabanın 5 ayda toplam 20 bin TL maliyetle tamamlandığını belirtti. Tepe, aracın saatte 60 kilometre hıza ulaşabildiğini ve araca ”Güneş” adı verildiğini ve bu araçta hepsi 100’er vatlık olmak üzere toplamda 8 adet güneş paneli olduğunu belirtti.

Öğretim Görevlisi Ahmet Ümit Tepe, ‘‘Hava kapalı ise aracın pillerini şarj etmek için yalnızca 2 liralık şebeke elektriği tüketimi yeterli. Geliştirdiğimiz proje sayesinde öğrencilerimiz hayallerini gerçekleştirmenin gururunu yaşıyor. Öğrencilerimiz bu çalışmayla derslerinde öğrendikleri teorik bilgileri uygulamaya döktü. En önemlisi de fark yaratan bir projeye imza atarak eğitim hayatlarına son derece önemli katkı sağladılar. Projeyi hayata geçirmemizde katkılarından dolayı Rektör Sayın Prof. Dr. Seyit Aydın’a, Yüksekokul Müdürümüz Sayın Turan’a teşekkür ediyoruz.” şeklinde sözlerini bitirdi.

Güneş Enerjili Otomobilin Özellikleri

Bu paneller 392 lityum iyon pilden oluşan bataryayı şarj edecek kapasitede üretildi. Aracın bataryası tam dolu olduğunda araç 200 kilometre mesafe katedebiliyor. Araç, sadece güneşten aldığı enerjiyle 4 beygir gücündeki elektrik motoru sayesinde hareket edebiliyor. Aracın enerjisi bittiğinde eğer hava güneşli ise aracın tekrar tam şarj seviyesine ulaşması 7 saati buluyor. Havanın kapalı olması durumunda ise aracın pillerini şarj etmek için 2 liralık şebeke elektriği yeterli oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir