2016 Yılında Avrupa’da En Hızlı Büyüyen Otomotiv Markası : HONDA

 

Honda son iki yıldır ürün gamını yeniliyor ve genişletiyor. Honda bu sayede 2016’da Avrupa ve EFTA pazarlarında yüzde 20,8’lik büyüme kaydetti.

Yılın son ayında mükemmel bir satış ivmesi yakalayan Honda Türkiye de Aralık ayında Avrupa pazarının satış lideri oldu. Özellikle HR-V, Jazz ve Civic modellerinde ciddi satış artışları kaydeden Honda, 2016’da Avrupa’nın en hızlı büyüyen ana otomobil markası oldu. ACEA’nın verilerine göre, Honda, Avrupa ve EFTA ülkelerinde yılı 159 bin 126 adet otomobil satışıyla tamamladı. Bu satış rakamı, 2015 yılına göre yüzde 20,8 büyümeye işaret etti. Bir başka deyişle, Honda % 6.8 büyüyen Avrupa pazarından 3 kat fazla büyüme göstermiş oldu. Honda Türkiye ayrı bir başarı öyküsüne imza attı. Aralık ayında elde ettiği satış ivmesiyle Avrupa ülkeleri içinde birinci oldu. Honda’nın mali yıl satışlarına bakıldığında Honda Türkiye’nin İngiltere’nin ardından ikinci olduğu görüldü.

Bu başarının en büyük aktörü, Ekim, Kasım ve Aralık aylarında 6 bin 623 adet satılan Şekerpınar fabrikasında üretilen Civic Sedan. Tüm ürün gruplarıyla dikkat çeken Honda’nın 2016’da en fazla rağbet gören modelleri, HR-V, Jazz ve Civic. HR-V Avrupa ve EFTA ülkelerinde 34 bin 921 adetlik satış performansına imza attı. Jazz’ın satış rakamları ise bir önceki yıla göre yüzde 26’lık artış gösterdi ve 39 bin 613 adet oldu. Civic, yeni Type R modelinin de etkisiyle satışlarını yüzde 4,9 arttırdı; 47 bin 300 adet Civic satıldı. Honda, Avrupa’nın 5 önemli pazarında, İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya ve İspanya’da da büyüdü. Marka için en büyük büyüme 98 ile İtalya pazarında kayıtlara geçti. Marka, Finlandiya’da yüzde 47.7; Portekiz’de yüzde 38.6 ve Romanya’da da yüzde 58.1’lik büyüme kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir