2017 Volvo XC60 Güvenlik Sistemleriyle Ön Plana Çıkıyor…Özellikler ve Fiyat Listesi

Volvo’nun yeni SUV modeli XC60 güvenlik sistemlerini daha da ileriye taşıyor.

Volvo, Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtacağı yeni XC60 modeli için üç adet gelişmiş sürücü destek sistemi sayesinde olası kazalara karşı daha yüksek bir güvenlik teknolojisi sunduğunu duyurdu.
Volvo’nun Yeni SUV modeli XC60’da yer alan güvenlik sistemleri sayesinde sürücü olası bir kazadan kaçabilmesi için ihtiyaç anında otomatik direksiyon yardımı sağlanıyor. Volvo Cars Güvenlik Merkezi Kıdemli Direktörü Malin Ekholm, “Çarpışmadan kaçınma sistemleri üzerinde yıllardır çalışıyoruz ve bu sistemlerin ne kadar etkili olduğunu biliyoruz. Çarpışma uyarı ve otomatik frenleme sistemimizin, arkadan çarpma kazalarını, yalnızca İsveç’te bile, yaklaşık yüzde 45 oranında azalttığı görüldü. XC60’a direksiyon destek ve yardım sistemlerini de ekleyerek kaçınılabilir çarpışmaları azaltmada ileriye doğru bir adım daha atıyoruz” şeklinde konuştu.

2017 volvo xc60 - 10

XC60’da yer alan City Safety sistemi ile birlikte otomatik frenlemenin tek başına yeterli olmadığı anlarda devreye giren direksiyon desteğiyle birlikte güncellenmiş oldu. Bu sayede otomobil olası kaza durumunda aracın önündeki engelden kaçabilmesi için sürücüye direksiyon yardımı verecek. City Safety güvenlik sistemi, otomobiller, yayalar ve büyük hayvanlarla olan çarpışmaları engellemeye yardımcı oluyor. Direksiyon desteği 50-100 km/h hızlar arasında aktif hale geliyor. Volvo Cars bunlara ek olarak, City Safety sistemine ayrıca Karşı Şeritten Kaçınma (Oncoming Lane Mitigation) olarak bilinen ve karşı şeritten gelen araçlarla çarpışmayı önlemede sürücüye destek olan yeni bir sistem daha ekledi. Bu sistem sayesinde sürücü farkında olmadan şeritten çıktığı durumlarda sürücüye uyarı göndermekle birlikte otomatik direksiyon yardımı da sağlıyor. Böylece sistemin yardımıyla sürücünün karşıdan gelen aracın hizasından çıkıp tekrar şeridine girip güvenli bir şekilde yoluna devam etmesi sağlanıyor. Bu sistem 60-140 km/h hız aralığında aktif hale geliyor. Malin Ekholm bu özellik hakkında, “Bu üç yeni özellik, tam otonom otomobillerle ilgili çalışmalarımızda önemli adımları temsil ediyor” şeklinde konuştu. Malin Ekholm sözlerine şöyle devam etti: “90 serisi otomobillerimizde sunduğumuz güvenlik teknolojisi özelliklerinin tümüne Yeni XC60’da da yer verdik. Bu durum, otomotiv güvenlik sistemlerini gerçek-yaşam ve gerçek-yol güvenliğine dayalı geliştirme stratejimize tam uyum sağlıyor. Vizyonumuz, 2020 yılında yeni nesil bir Volvo otomobil içerisinde hiçbir ciddi yaralanmanın olmaması ve hiç kimsenin hayatını kaybetmemesidir.”

2017 volvo xc60 - 3

Volvo Cars’ın opsiyonel olarak sunduğu, kör noktada yer alan bir araç olursa sürücüyü uyaran Kör Nokta Bilgi (Blind Spot Information) Sistemi de direksiyon yardım fonksiyonunun eklenmesiyle ayrıca güncellendi. Sistem, kör noktada bir araç olduğu zaman direksiyon yardımıyla otomobili tekrar şeridine geri döndürüyor ve tehlikeden uzaklaştırarak çarpışmayı engelliyor.

XC60, tıpkı 90 serisindeki kardeşleri gibi en ileri güvenlik sistemleriyle donatıldı. Bu sistemler arasında Büyük Hayvan Algılama (Large Animal Detection), Yoldan Çıkma Engelleme (Run-off Road Mitigation) ve yarı otonom sürüş desteği yer alıyor. Pilot Assist opsiyonel olarak sunulacak özelliklerden bir tanesidir.

Yeni Volvo XC60 modelinin tanıtımı Mart 2017’de gerçekleştirilecek Cenevre Otomobil Fuarı’nda yapılacak ve böylelikle araç hakkında tüm detaylar gün yüzüne çıkmış olacak.

Yeni Volvo C60 Cenevre Otomobil Fuarında tanıtılacak.

Güncelleme: 2017 Model Volvo XC60 modelinin tanıtımı Cenevre Otomobil Fuarı’nda yapıldı. Aracın teknik detayları, iç ve dış tasarımı, motor seçenekleri, fiyat listesi, fotoğraf galerisi ve daha fazlası için TIKLAYINIZ.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir