70’inci yıla özel Porsche 911 Speedster Concept

Porsche, 70. yaşını mükemmel bir hediye ile kutluyor; 8 Haziran 1948’de üretilen ilk Porsche 356 “No. 1” Roadster modeli ile günümüz Porsche modelleri arasında bir köprü kuracak olan 911 Speedster Concept’i hayata geçiriyor.

Stuttgart merkezli spor otomobil markası, yeni konsept otomobiliyle safkan ruhunu ve tarihsel çizgisini net bir şekilde gözler önüne seriyor. 911 Speedster konsepti, safkan sürüş deneyimi sunmasıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Konseptte, çift renkli gövdenin altındaki sürüş teknolojisi, mevcut GT modellerinden geliyor.

911 Speedster Concept, tıpkı 911 GT2 RS ve son çıkan GT3 RS modelleri gibi Porsche Motor Sporları Merkezi’nde geliştirildi. Konseptin dünya prömiyeri, Porsche spor otomobillerinin 70. yılı kutlamaları çerçevesinde Zuffenhausen’de gerçekleştirildi. Modelin 2019’dan önce satışa sunulma ihtimali yok denecek kadar az olsa da konsept, potansiyel seri üretim versiyonuna dair oldukça fikir veriyor. Porsche, seri üretimle ilgili kararı önümüzdeki aylarda verecek.

911 Speedster Concept’te daha kısa çerçeve uzunluğuna sahip, daha eğimli bir ön cam ile buna paralel olarak küçültülmüş yan camlar dikkat çeken özellikler arasında. Model, alçak flyline ile otomobil severlerin Porsche 356 1500 Speedster gibi atalarında görmeye alıştıkları toplu görünüme bürünüyor. Markanın 1988 model 911 Speedster’dan beri adeta gelenekselleştirdiği tasarım çizgisi olan “çift bombe” tasarımıyla göz dolduran karbon fiberden yapılmış özel arka kapak, devrilme koruma yapısını kaplayarak ön koltukların arkasında birleşiyor.

Porsche 911 Speedster Concept

Kontrast oluşturan siyah hava kanatçıkları, ‘bombelerin’ arasında yer bularak otomobile aerodinamik bir dokunuş katıyor. Şeffaf Plexiglas rüzgar önleyiciye işlenmiş olan ‘Porsche 70 yaşında’ logosu da markanın geçmişini ön plana çıkarıyor.

Speedster Felsefesinden Gelen Hafiflik

911 Speedster Concept, tarihe adını yazdırmış olan orijinali gibi açılır tavan yerine hafif bir otomobil tentesi ile geliyor. Tente, sekiz adet Tenax çıtçıtı ile tutturulurken, park halindeyken otomobilin iç mekanını yağmurdan koruyor.

Speedster felsefesinden gelen hafiflik ilkesi, iç mekanda da kendini gösteriyor. Radyo, navigasyon ve klima sisteminin yer almadığı otomobilde, karbon fiberden yapılmış yarış koltukları ile Cognac 356’da bulunan açık kahverengi Aniline deri kaplama, otomobilin klasikler arasında yer alan atalarına gönderme niteliğinde.

Ön kaput, kanatlar ve arka kapak hafif kompozit karbon fiber materyallerden yapılmış olsa da konsept otomobil, 911 Carrera 4 Cabriolet modelindeki gibi geniş gövde tasarımına sahip.

Konsept otomobilin atalarına atıflarından biri de geleneksel GT Gümüşü ve GT Beyazı. 70. yıla özel model, Porsche’nin ilk çıkan yarış otomobillerine selam gönderiyor. Markanın geçmişinden gelen tasarım detayları arasında, ön kaputun ortasına yerleştirilen 1950 tarzı merkezi yakıt deposu kapağı, ana farların kendine has tasarımı ve Talbot şeklindeki klasik yan aynalar da dikkat çekiyor. Far kapaklarının yüzeyindeki saydam ve opak bölgeler, ışık geçişi etkisiyle göz doldurmakla kalmıyor, Porsche’nin motor sporlarındaki ilk yıllarında sıkça kullandığı far tasarımına da bir gönderme yapıyor. O yıllar, farların küçük taş parçalarından korunması ve camın kırılmasının önüne geçilmesi için orijinal farların yarışlardan önce bantlandığı yıllar. Otomobilin geniş B-sütunlarında ve arka bölümünde ise gövdeye işlenmiş altın kaplamalı Speedster yazısı yer alıyor.

Jantlarda Yonca Detayı

911 Speedster Concept, kaputunun altında en son teknoloji parçalarını barındırıyor. 911 GT3’ten alınan şasiyi görsel olarak tamamlayan Fuchs tasarımlı 21 inç göz alıcı jantlar, yonca yaprağı detayıyla etkileyici bir görsellik sunuyor.

GT geliştirme personeli, egzoz sistemini titanyum egzoz boruları ile taçlandırmış durumda. Otomobilin kalbinde, gücünü altı ileri vitesli manuel şanzımanla aktaran bir çekiş sistemi yer buluyor. Minimalist yaklaşıma sahip konseptin altı silindirli yatık motoru, 500 hp’nin üzerinde güç üretiyor, dakikada 9 bin devri görüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir