Akaryakıtta Bitkisel Katkı Dönemi Başlıyor

Benzin ve motorin yakıt türlerinde, yerli tarım ürünlerinden ya da bitkisel atık yağlardan üretilen etanol ve biodizelin harmanlanması zorunlu hale getirildi. 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), akaryakıtta bitkisel katkı kullanımını zorunlu hale getirdi. Bu zorunlulukta diğer bir şart ise kullanılacak bitkilerin yerli olması olarak belirlendi.

Söz konusu yeni düzenlemeye göre, dağıtıcı lisansı sahiplerinin rafinericiden alınan benzinde en az yüzde 3, motorinde ise en az yüzde 0.5 oranında yerli tarım ürünlerinden ya da bitkisel atık yağlardan meydana getirilmiş etanol ve biodizelin harmanlanarak eklenmesi zorunluluğu getirildi.

Kararın Yürürlüğe Girme Tarihi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK)’nın bu kararı resmi gazetede henüz yayınlandı. Söz konusu yönetmelik 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren geçerlilik kazanacak. Kararı ise iki farklı tebliğ oluşturuyor.

İlk tebliğde, dağıtıcı lisans sahiplerinin bir takvim yılı içinde kara tankeri dolum üniteleri dışında rafinericiden satın alınan ve ithal edilen benzinin miktarına göre yüzde 3 oranında yerli tarım ürünlerinden meydana getirilmiş etanolün eklenip harmanlanması 2018’den itibaren yasal zorunluluk haline getirildi.

İkinci tebliğe göre ise dağıtıcı lisansı sahiplerinin bir takvim yılı içerisinde kara tankeri dolum üniteleri dışında rafinericiden satın alınan ve ithal edilen motorininin miktarına göre, en az yüzde 0,5 oranında yerli tarım ürünlerinden ve/veya bitkisel atık yağlardan üretilmiş biodizel harmanlanmış olması 2018’den itibaren geçerli olmak üzere yasal zorunluluk haline getirildi.

Rekabet Koşulları

Belirtilenlere göre piyasada arz sıkıntısının yaşandığına dair ya da biodizel fiyat oluşumunda rekabeti ve piyasayı olumsuz yönde etkileyen kurumlar tespit edildiğinde harmanlama oranları revize edilecek. Buna ek olarak söz konusu takvim yılı içerisinde faaliyetlerini durdurmuş olan dağıtıcı lisans sahiplerinde bu yeni yönetmelikle ilgili herhangi bir bir yükümlülük aranmayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir