Akaryakıtta Tüketim Trendleri Açıklandı

Akaryakıt istasyonlarındaki tüketim alışkanlıklarına dair rapor açıklandı. Verilere göre akaryakıt istasyonlarında kredi kartı ile harcama artış gösterdi. Peki bu artıştaki sebep ne? İşte detaylar…

Akaryakıt istasyonlarında yaptığımız harcamalarda banka ve kredi kartları aracılığı ile gerçekleştirilen harcamaların oranı yüzde 20 arttı. Söz konusu bu büyük artışa sebep olarak hem ham petrol fiyatlarında yaşanan yükseliş hem de döviz kurlarında yaşanan artış gösteriliyor.

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre, Türkiye’de banka ve kredi kartları ile yapılan harcamaların miktarı geçtiğimiz iki yıla kıyasla yaklaşık olarak yüzde 20 arttı ve 61 milyar 441 milyon 200 bin lira seviyesine çıktı. Akaryakıt istasyonlarında 2016 yılında kart aracılığıyla yapılan alışveriş sayısı 355 milyon 744 bin 756 olarak kayda alınmıştı. 2017 yılında ise bu sayı 405 milyon 288 bin 983 adet işleme yükseldi.

En Fazla Ağustosta Harcandı

2017 yılı boyunca akaryakıt istasyonlarında kredi ve banka kartı aracılığı ile en fazla harcamanın yapıldığı ay ağustos oldu. Ağustos 2017 tarihinde banka kartları aracılığıyla akaryakıt istasyonlarında toplamda 798 milyon 600 bin lira harcama yapılırken, kredi kartları ile 5 milyar 64 milyon 300 bin lira harcama yapıldı. Buna sebep olarak ağustos ayının genelde yaz aylarında en çok tatile çıkılan ay olması gösteriliyor.

En Az Harcama Şubat Ayında Yaşandı

2017 yılı boyunca akaryakıt istasyonlarında banka ve kredi kartları aracılığıyla akaryakıt istasyonlarından yapılan en az harcama ise şubat ayında gerçekleşti. Şubat 2017 ayı süresince banka ve kredi kartları aracılığıyla akaryakıt istasyonlarında toplamda 4 milyar 213 milyon 510 bin lira harcama yapıldı.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir