Alman Otomotiv Devi Türkiye’de Liderliği Kaptırdı

Son yıllarda Türkiye pazarında en çok otomobil modeli satan markası olan Volkswagen tahtını kaptırdı.

Türkiye pazarında son 4 yıldır en çok satılan otomobil markası olan Volkswagen, geçen sene satışlarda yaşadığı düşüş ile ünvanını Renault’ya kaptırdı.

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından yayınlanan verilere göre, 2017 yılında otomobil ve hafif ticari araç toplamında en çok otomobil modeli satan marka 130 bin 276 adetle Renault oldu. Renault, satışlarını 2016 yılına göre yüzde 7 oranında yükseltme başarısı gösterdi. Renault, Türkiye pazarında son olarak 2004 yılında en çok model satan otomobil markası olma ünvanını kazanmıştı. Renault’nun elde ettiği bu başarıda özellikle Megade Sedan ve Clio HB modelleri büyük bir paya sahip. Nitekim bu iki model Türkiye pazarında en çok satılan 2. ve 3. modeller olarak ön plana çıkıyor.

Volkswagen’ın Satışları Azaldı

Renault’nun satışlarını arttırmasının yanı sıra Volkswagen’ın satışları da epey geriledi. Türkiye pazarında 2013 yılından bu yana aralıksız olarak en çok model satışı yapan marka ünvanına sahip Volkswagen’ın satışları 2016 yılına kıyasla yüzde 12,7 oranında azaldı. Bu Volkswagen’ı yalnızca liderlikten etmekle kalmadı, aynı zamanda üçüncü sıraya gerilemesine sebebiyet verdi. İkinci sırayı ise 2017 yılında yüzde 13,1 artış yakalayan Fiat aldı.

Yaşanan Düşüşteki Sebep Döviz Kurlarındaki Artış

Volkswagen’ın satışlarının düşmesine sebep olarak döviz kurlarında yaşanan artış gösteriliyor. Nitekim Volkswagen’ın hiçbir modelinin Türkiye’de üretimi bulunmuyor. Tüm satışları ithal olduğundan döviz kurlarında yaşanan artışlar markanın tüm modellerinin fiyatlarını etkiliyor. Bu da tabii ki birçok kişinin Volkswagen marka bir model satın alma isteğine karşın ikinci bir seçeneği aramaya itti.

En Çok Satılan Model Egea Oldu

Türkiye pazarında 2017 yılında en çok satılan model ise 42 bin 990 adetle Fiat Egea oldu. Bu modeli 39 bin 272 adetle Renault Megane, 31 bin 265 adetle Renault Clio ve 29 bin 609 adetle Volkswagen Passat takip etti.

DİĞER VOLKSWAGEN HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

DİĞER RENAULT HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir