Almanya VW Emisyon Skandalının Ardından Kontrolleri Arttırıyor

Almanya, yakın zamanda uzun bir süre gündemde yer edinen Volkswagen emisyon skandalının ardından kontrolleri arttırma ve sıkılaştırma kararı aldı. 

Almanya, Volkswagen’da yaşanan emisyon skandalının ardından sarsılan Alman mühendisliği imajını sağlamlaştırmak ve tekrar güvenilir bir hale getirmek için emisyon testlerini daha sıkı bir şekilde yapma kararı aldı. Almanya emisyon testleri için yeni bir kurum açmayı planlıyor.

Daha Güvenilir ve Şeffaf

Almanya Ulaştırma Bakanlığı’nın geçtiğimiz Salı günü yaptığı açıklamaya göre, emisyon testleri için açılacak yeni kurum, tüketici dernekleri ile, bakanlıklarla, yerel hükümetlerle ve çevre savunucuları ile işbirliği içersinde çalışacak. Diğer yandan söz konusu kurum otomotiv sektörü ile de iletişim kuracak. Bu yöntem ile emisyon testlerinin daha güvenilir ve şeffaf olması amaçlanıyor.

Böylece daha şeffaf ve güvenilir taşıt testleri uygulanması bekleniyor. Ulaştırma Bakanlığı’na rapor sunan ve şu anda taşıt testlerini yapan motorlu taşıtlar kurumu KBA ise yeni modellere lisans verme görevini devam ettirecek.

Yılda 70 Civarı Test Yapılacak

Bakanlık, açılacak yeni kurumun yılda ortalama olarak 70 aracın emisyon testini yapacağını belirtti. Yeni kurum ile birlikte yapılacak testler laboratuar ortamında değiş sürüş esnasında yani sürüş koşullarında yapılacak. Ek olarak ortaya çıkan yakıt tüketimi ve emisyon sonuçları kamuoyu ile paylaşılacak ve böylelikle hem daha şeffaf olunacak hem de otomobilseverler seçim yaparken daha iyi karşılaştırma yapabilecek.

Ulaştırma Bakanlığı’ndan Baskı İddiası

Reuters, pazartesi günü yaptığı bir haberde Ulaştırma Bakanlığı’nın otomobil üreticilerine ülkede yer alan 12 milyon dizel taşıtın motor yönetim yazılımlarını güncellemeri yönünde baskı yaptığını iddia eden bir haber yayınladı. Bu da Almanya’nın bu konuda bundan sonra ne kadar sıkı davranacağının bir göstergesi olarak gösterildi. Diğer yandan HSBC analistleri ise otomobil firmalarının Alman Ulaştırma Bakanlığı’nın isteğini yerine getirmeleri halinde 10 milyar euroluk bir maliyetle karşı karşıya kalacaklarını öngörüyor.

 

Emisyon Skandalının Arka Planı

Volkswagen’ın emisyon skandalı 2015’te ABD’deki dizel emisyon testlerinde emisyon değerlerini az gösteren bir yazılım kullandığını itiraf etmesi ile patlak vermişti. Bu durumun ardından Alman hükümeti emisyon testleri konusunda gerekli önlemleri almaması ile suçlanmış ve ülkedeki güçlü otomotiv endüstrisi ile fazla yakın olduğu iddia edilmişti.

Diğer yandan Vollkswagen emisyon skandalı Avrupa Birliği ülkelerini de etkiledi. Nitekim şu anda emisyon testleri Avrupa genelinde ortak olarak gerçekleştirilmiyor. Her ülke bu testleri kendi bünyesinde daha sıkı bir şekilde yapmaya yönelik çalışmalar yapıyor.

EMİSYON SKANDALLARI İLE İLGİLİ DİĞER HABERLER İÇİN TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir