Audi Üretim Yaparken Arkasında Atık Su Bırakmıyor

Almanya merkezli otomobil devi Audi, Meksika’daki fabrikasında, üretim sonrasında ortaya çıkan atık suların tamamını, bir dizi fiziksel ve kimyasal süreçten geçirerek tekrar kullanıyor.

Boyahaneden test odalarına kadar, otomobil üretiminin birçok ayağında su kullanımı kritik rol oynuyor. Audi, 2016 yılında Q5 üretimi için kurduğu Meksika’nın San Jose Chiapa bölgesindeki üretim merkezinde, otomobil üretiminde kullanılan suları iyileştirilip tekrar kullanıyor.

Audi’nin Meksika’daki fabrikasında, üretimden sonra ortaya çıkan atık su, ağır metallerden arındırılmak üzere çeşitli kimyasal ve fiziksel iyileştirmeden geçiriliyor. Sonraki aşamada biyolojik arınma merkezine gönderilen sular burada da organik atıklardan ayrılıyor. Atık su, son olarak filtreleme ve diğer süreçlerden geçiriliyor. Böylece üretimde ortaya çıkmış olan atık sular, hijyen ve kalite olarak yeniden üretimde kullanılacak hale geliyor. Bu sular yeşil alanlarının sulanmasında da kullanılıyor.

Atık suların yeniden üretimde kullanılması konusunda ciddi yol kat eden Audi, şu an yıllık 100.000 metreküp su arıtımı gerçekleştiriyor ve böylece tesisin toplam ihtiyacının ¼’ünü karşılayabiliyor. Audi’nin uzun vade planları arasında, her yıl 300.000 metreküp yeraltı suyundan tasarruf etmek de var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir