Audi Yeni Formula E Aracını Tanıttı

Suudi Arabistan’ın Diriye (Ad Diriyah) kentinde 15 Aralık’ta düzenlenecek 5’inci ABB FIA Formula E Şampiyonası öncesinde, Audi Sport ABT Schaeffler Takımı, yeni yarış otomobilini tanıttı.

Audi Sport ABT Schaeffler bir önceki yıl takıma şampiyonluk kazandıran FE04’ün aktarım organlarının yüzde 95’i yenilenerek geliştirilen yeni otomobil FE05’ü ilk kez tanıtıldı. Bir önceki nesle göre %10 daha hafif olan FE05 ayrıca daha verimli. Tüm Formula E takımları, 374 kg ağırlığındaki aynı McLaren pillerini kullanıyor. Lityum iyon pil, sürücü koltuğu ile aktarma organları arasında yer alıyor. 52 kWh kapasiteye sahip olan piller, 45 dakika içinde şarj ediliyor. Formula E’nin beşinci sezonunda, sıralama yarışlarında otomobillerin 340 HP’ye kadar güç üretmesine izin veriliyor. Yarış sırasında da 272 HP olarak sınırlandırılıyor.

Beşinci sezon için yeni geliştirme olan “Brake by wire” sisteminde, fren kontrolü ve arka aks aktarım sistemi birbirinden ayrı elektronik olarak kontrol ediliyor. Fren dengesi eşit bir şekilde dağıtılarak enerji geri kazanımı verimli hale geliyor.

Farklı bir Tasarım

Formula E’de otomobiller 0’dan saatte 100 kilometreye, 3,1 saniyede ulaşırken, saatte maksimum 240 kilometreye çıkabiliyor. Formula E’de de pilotlar, Formula 1’de olduğu gibi, FIA güvenlik standartlarına uygun geliştirilmiş karbon fiberden oluşan bir monok içinde oturuyor. Otomobillerin sürücü dahil maksimum ağırlığı 900 kilogram. FE05’in bu yıl bir özelliği ise arka kanatlarının olmaması.

Ender görülen bu tasarım araca etki eden bastırma kuvveti, otomobilin arkasında difüzor tarafından sağlanıyor. Audi Sport ABT Schaeffler pilotu Daniel Abt ise tasarım ile ilgili, “Yarış pistine diğer arabalarla giderken, bir bilim kurgu filminde olduğumu hissediyorum” diyor. Abt. “Bir önceki otomobille karşılaştırıldığında, yeni model daha yırtıcı bir tasarıma sahip.” dedi.

Formula E’nin yeni sezonu 15 Aralık’ta Suudi Arabistan’da start alacak. Audi takımının pilotları Daniel Abt ve Lucas di Grassi tarafından kullanılacak olan FE05, ayrıca bu yıl ilk kez yarışacak Virgin Racing’in de otomobili olacak. 2019 Temmuz ayına New York’taki final ile son bulacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir