Bakan ÖTV İndirimi İle İlgili Konuştu

Maliye Bakanı Naci Ağbal, yılın ilk kısmında otomotiv sektörünün yüzde 7,4 daralmasının sebepleri üzerine konuştu. 

Otomobil sektörü analistleri,  yakın zamanda üst üste gelen kur dengesizliği durumu ve ÖTV zamlarının otomotiv sektöründe satışların düşmesinde büyük sebep olduğunu belirtiyor. Konu ile ilgili konuşan Maliye Bakanı Naci Ağbal, yılın ilk üç ayında gözle görülür bir düşüş yaşayan otomotiv sektörü hakkında konuştu.

Ağbal, kur değişimlerinin otomobil fiyatlarını etkilemesinin normal olduğunu düşünürken geçen Kasım ayında yürürlüğe giren ÖTV düzenlemesi ile ek zamların gelmesi konusunda da halihazırda yürürlükte olan ÖTV sistemini uygulamada tutacaklarını belirtirken, “Sektörden gelen talepleri de, İnşaallah çalışmalarda dikkate alacağız.” dedi.

Otomobil Sektörü Kolay Vergi Toplanabilen Bir Alan

Ağbal, otomotiv sektörünün kamu maliyesi ve bütçenin gelir tarafı için çok önemli bir kaynak olduğunu söyleyerek şu şekilde devam etti: “Otomotiv kolay vergi topladığımız bir alan. Yüzde 100 kayıtlı bir sektör. 2016 yılında sadece otomotiv sektöründe 18,9 milyar liralık ÖTV topladık. ÖTV’den iyi vergi topladık. Sadece ÖTV değil, KDV olarak da en az 10-15 milyar lira topluyoruz. 2016 yılında yaklaşık 10 milyar lira motorlu taşıtlar vergisi topladık. Kabaca bir hesapla yaklaşık 10-15 milyar lira sosyal güvenlik primi geliri veya stopaj geliri var. Dolayısıyla sektör son derece bereketli. Bütçeye ve ekonomiye çok güçlü bir destek veriyor. Sonuçta topladığımız vergilerle bu yatırımları yapıyoruz. Siz vergilerin toplanmasına katkı sağlıyorsunuz, biz vatandaşın ödediği vergilerle bölünmüş yollar, otoyollar yapıyoruz. Vatandaş aldığı yeni araçlarla dümdüz yollarda gidebiliyor.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir