Bir Milyon Parça LEGO’dan Bugatti Chiron Üretildi

Danimarka merkezli dünyaca ünlü yapı oyuncak üreticisi Lego, Bugatti Chiron’un sürülebilir, 1:1 ölçekli versiyonunu üretti.

Bu ilginç otomobile LEGO’nun Technic serisini yaratan bölüm imza attı. Ekip, 1:8 ölçekli Bugatti Chiron’un ardından 1:1 ölçekli sürülebilir modeli hayata geçirerek bir ilki de gerçekleştirmiş oldu.

LEGO Technic bölümü, çalışmaya 2017’nin Eylül ayında başladı. 13 bin 438 saat mesai harcayan ekip, 1 milyondan fazla parçayı bir araya getirerek oyuncak ve otomobil severleri heyecanlandıran bir projeye imza atmış oldu. Zorlu ve iddalı projede 339 kategoride hazırlanan özel parçalar, yapıştırıcı kullanmaksızın, LEGO’nun klasik montaj teknikleriyle birleştirildi. Sürülebilir şekilde dizayn edilen araç 1,500 kilogram ağırlığında.

bugatti chiron lego

Bugatti Chrion’da, 2 bin 304 adet LEGO motoru, 4 bin 32 adet dişli ve 2 bin 16 adet aktarma organı kullanıldı. LEGO Technic elektrikli motoru, 5.3 beygir güç ve 92 Nm tork değeri üretiyor ve aracı 20 km/h hıza ulaştırabiliyor.

Projeye, LEGO’nun bu ölçekteki çalışmalarda kullandığı Çekya, Kladno’daki tesisleri ev sahipliği yaptı. Bugatti Chiron oluşturulurken, LEGO Technic kataloğunda yer alan parçaların yeterli olmaması üzerine aracın iç mekan aydınlatması ile ön ve arka far gruplarında kullanılmak üzere özel şeffaf parçalar geliştirildi.

Modelin testleri de aylarca sürdü. LEGO Bugatti’nin testleri de gerçek modelin geliştirmelerinin yapıldığı Almanya, Wolfsburg şehri yakınlarındaki Ehra Lessien test pistinde gerçekleştirildi. LEGO’dan inşa edilen Bugatti Chiron’un test sürüşlerinde, direksiyon başında Bugatti’nin resmi test sürücüsü ve Le Mans şampiyonu Andy Wallace yer aldı. Testlerde ispatlanacak bir performans verisi elde edilmese de 1:1 ölçekli Bugatti Chiron, resmi test pilotu tarafından onaylanan ilk oyuncak olarak da kayıtlara geçmiş oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir