BMW, Elektrikli Karsan Jest’e Tam Not Verdi

Karsan, BMW ile elektrik motorlu araçlar için tedarik anlaşması yapmıştı. BMW mühendisleri, bu anlaşmanın ilk ürünü olan Karsan Jest Electric’i, Almanya’nın Münih şehrindeki Maisach pistinde test etti. Karsan Jest Electric, kapsamlı testlerin sonucunda BMW’den tam not aldı.

Karsan Ticari İşler Genel Müdür Yardımcısı Muzaffer Arpacıoğlu, BMW ile işbirliğini bir sonraki adıma taşımak istediklerini kaydetti. Arpacıoğlu, Karsan Jest Electric’in seri üretimine Hannover Fuarı’nın ardından geçileceğini ifade etti. Genel Müdür Yardımcısı, “Karsan Jest Electric’i Avrupa ve ABD pazarında yaygın hale getirmek üzere stratejik ortaklıklarımızı geliştireceğiz” diye konuştu.

Yerli üretici Karsan, Bursa’daki iki fabrikasında çağın mobilite ihtiyaçlarına uygun ulaştırma çözümleri sunuyor. Markanın, elektrikli toplu taşıma araçları alanında yaptığı çalışmalar ve önemli işbirlikleri tüm hızıyla sürüyor. BMW ile tedarik anlaşması yapan Karsan, bu işbirliğinin ilk ürünü olan Karsan Jest Electric’i Almanya’ya gönderdi. Münih’teki Maisach Pisti’nde BMW mühendisleri tarafından kapsamlı şekilde test edilen Karsan Jest Electric, BMW’den tam not aldı.

Almanya’dan Karsan Jest Electric’e Tam Not
Karsan Ticari İşler Genel Müdür Yardımcısı Muzaffer Arpacıoğlu, Karsan Jest Electric’in, kalbinde yer alan BMW i teknolojisiyle küresel anlamda özgün ve rekabetçi bir elektrikli taşıma aracı formuna kavuştuğuna dikkat çekti. BMW ile yürüttükleri işbirliğini bir sonraki adıma taşımak istediklerini kaydeden Muzaffer Arpacıoğlu, Jest Electric’in yapılan testlerde BMW tarafından çok etkileyici bulunduğunu söyledi. Almanya’da taşımacılık yapan şirketlerle de görüşmeler gerçekleştirdiklerini kaydeden Genel Müdür Yardımcısı Arpacıoğlu, “Jest Electric’i Avrupa ve ABD pazarında yaygın hale getirmek üzere stratejik ortaklıklarımızı geliştireceğiz” dedi.

Seri Üretime Geçiliyor
Karsan Ticari İşler Genel Müdür Yardımcısı Muzaffer Arpacıoğlu, Karsan Jest Electric’in, Hannover Fuarı’nda sergilendikten hemen sonra seri üretime geçeceğini de müjdeledi. Arpacıoğlu, kısa süre önce başlattıkları road show kapsamında, seri üretime geçmeden Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden sipariş almaya başladıklarını söyledi. Arpacıoğlu, “Bu kapsamda, Portekiz’den 2 adet, Slovakya’dan ise 1 adet Jest Electric siparişi aldık” diye konuştu.

Jest Electric: Geleceğin ulaşım çözümü
Jest Electric’in BMW üretimi elektrikli motoru, sürekli olarak 170 HP güç ve 290 Nm tork üretiyor, tek oranlı şanzımanla işbirliği yapıyor. Jest Electric, BMW tarafından geliştirilen 33 ve 66 kW-saat’lik bataryalarla tercih edilebiliyor. Bu bataryalar 165 km’ye kadar menzil sunuyor; alternatif akımlı şarj üniteleriyle 8, hızlı şarj istasyonlarında 1,2 saatte şarj olabiliyor. Bataryalar, enerji geri kazanımı sağlayan rejeneratif fren sistemi sayesinde, yüzde 25 oranında kendi kendini şarj da edebiliyor.

Karsan Jest Electric, yüksek manevra kabiliyeti, geniş iç mekanı, dinamik tasarımı ve benzersiz tırmanma performansının yanı sıra, sunduğu sessiz yolculukla geleceğe de ışık tutuyor. Karsan Jest Electric, 10,1 inçlik multimedya ekranı, tamamen dijital gösterge paneli, anahtarsız giriş ve USB çıkışları ile donatılmış şekilde geliyor; talebe bağlı olarak araçta Wi-Fi uyumlu altyapı sağlanıyor. Karsan Jest Electric, tekerlekte bağımsız süspansiyon sistemiyle de konfor disiplininde binek otomobilleri aratmıyor.

Karsan Hakkında:
Karsan Otomotiv Sanayii ve Ticaret A.Ş. 1966 yılında kuruldu. 1979-1998 yılları arasında Koç Grubu çatısı altında faaliyet gösterdi. 1998’de İnan Kıraç’ın çoğunluk hisselerini almasıyla Kıraça Holding bünyesine katıldı.

Karsan, binek araç, otobüs, mini-van, ağır kamyon gibi geniş bir yelpazede ürünler geliştirip üretme hedefiyle çalışmalarını sürdürmektedir. Karsan, Bursa’daki modern tesislerinde lisans altında Hyundai Motor Company’ye ait H350 model panel-vanların, minibüs ve şasi kamyonetlerin; Menarinibus marka otobüslerin, Bozankaya marka elektrikli otobüslerin ve kendi markası altında Karsan JEST, Karsan ATAK ve Karsan STAR araçların üretimine devam etmektedir. Karsan, aynı ismi taşıyan markasının ürünlerinin yurt içi ve yurt dışında pazarlama, satış ve satış sonrası hizmet faaliyetlerini de yürütmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir