C5 AIRCROSS CITROËN’in İleri Konforlu Ultra Modüler SUV’u (Teknik Özellikler)

Citroën, ürün gamındaki SUV modellerini arttırmayı sürdürüyor. Marka şimdi de yeni SUV modeli C5 Aircross’un tanıtımını gerçekleştirdi. Yeni nesil SUV C5 Aircross, Citroën’in yeni amiral gemisi olacak. Yeni SUV, 30 farklı gövde kombinasyonu ile otomobil severlere geniş bir kişisileştirme imkanı sağlıyor.

C5 Aircross, Citroën Advanced Comfort® programının elçisi aynı zamanda. Model, segmentindeki en modüler ve konforlu SUV olma iddiasıyla geliyor. C5 Aircoss, Yeni Progressive Hydraulic Cushions™ (Kademeli Hidrolik Destekli) süspansiyon sistemi ve Advanced Comfort® koltuklarla donatıldı, böylece sürücüsünü ve yolcularını çok konforlu bir yolculuk deneyimine davet ediyor.

2018 Citroen C5 Aircross SUV
2018 Citroen C5 Aircross SUV

Arka koltuklar, ayrı ayrı kaydırılabiliyor, katlanabiliyor ve yatırılabiliyor. Bu sayede aracın bagaj hacmi de 580 litre ile 720 litre arasında değişebiliyor. C5 Aircross, SUV segmentinin sınırlarını aşan bir bagaj hacmi sunuyor ve benzeri görülmemiş modülerliğini burada da gözler önüne seriyor. C5 Aircross, otonom sürüşe doğru çok önemli bir adım aynı zamanda. Modeli bu denli özel kılan, ön camın üst kısmında yer alan kamera ile ön tamponun içindeki radar sensörü. Ayrıca Aktif Güvenlik Freni, Şeritte Kalma Asistanı, Park Asistanı, Stop&Go özelliğine sahip Adaptif Cruise Control, zorlu koşullarda sürücülere destek olan Yokuş İniş Destek Sistemi ve Grip Control’ün de bulunduğu 20 farklı sürüş ve konfor destek sistemi de otonom sürüşe giden yolda C5 Aircross’a destek veren donanımlar.

Yüksek performanslı, Euro 6.2 standartlarını karşılayan benzinli ve dizel motor seçenekleri ve yakıt avantajı sağlayan daha hafif 8 vitesli EAT8 tam otomatik şanzıman, C5 Aircross’un gücüne güç katıyor.

Citroën, yeni nesil SUV’u C5 Aircross’u Fransa’daki Rennes-La Janais tesisinde üretiyor ve 2018 yılı sonunda satışa sunmaya hazırlanıyor. Citroën ilk Plug-in Hybrid modeli Plug-in Hybrid (PHEV) versiyonunu da 2019 yılının sonunda satışa sunmayı planlıyor.

2018 Citroen C5 Aircross SUV Kabin
2018 Citroen C5 Aircross SUV Kabin

C3 Aircross ile başlattığı SUV hareketini C5 Aircross ile sürdüren Citroën, tasarım için pratiklikten taviz vermek istemeyen müşterilerinin beklentilerini gözetti ve C5 Aircross’u tasarladı. SUV segmenti global pazarda otomobil satışlarının dörtte birini oluşturuyor ve oran her geçen gün artıyor. Citroën de C5 Aircross ile SUV segmentinin en güçlü oyuncularından birisi olmaya adaylığını koyuyor. C5 Aircross, göz alıcı tasarımının yanı sıra yüksek konforuyla da bu amansız rekabette bir adım önde olduğunu gösteriyor.

C5 Aircorss, SUV Segmentinde Benzersiz

Enerjik, benzersiz ve kendinden emin tasarımıyla bakışları üzerine çeken yeni nesil C5 Aircross 4,50 metrelik uzunluğu, otomobile güçlü bir hava katan Airbump®’ları, 230 mm’lik yerden yüksekliği ve göz dolduran tavan çıtalarıyla SUV segmentinde farkını net bir şekilde ortaya koyuyor. Kişiselleştirilebilir full dijital gösterge paneli ve insanı saran yüksek konforlu koltuklarıyla daha kabine adımını atar atmaz sürücüsünü mest eden C5 Aircross, yola hakim olma hissi veren yüksek oturma pozisyonu, merkezi orta konsolu ve kullanılan yumuşak malzemeleriyle de kalite ve güvenlik hissini arttırıyor.

C5 Aircoss, diğer Citroën modellerinde olduğu gibi çeşitli kişiselleştirme özellikleri barındırıyor. Yedi farklı gövde rengi, ön tampon, iki tonlu tavan çıtası, ön kapıların alt kısmında yer alan Airbump® ve üç adet Renk Paketi sayesinde benzersiz bir C5 Aircross tasarlamak mümkün.

İçerde de otomobilin dışıyla uyumlu renk ve malzemelerin kullanıldığı 5 farklı kabin kombinasyonu tercih edilebiliyor.

Modüler ve Konforlu

C5 Aircross, Citroën Advanced Comfort® programının bir üyesi. Sunduğu konfor ile fark yaratan C5 Aircross, Progressive Hydraulic Cushions™ (Kademeli Hidrolik Baskı Yataklı Süspansiyon™) süspansiyon sistemi ve Advanced Comfort koltuklarıyla yol bozukluklarını dışarıda tutmayı başarıyor ve sürüş konforunda benzersiz olduğunu bir kez daha ispatlamış oluyor. Bu özelliği, C5 Aircross kullanıcısına uçan halı konforunda seyahat ettiği hissini yaşatıyor. C5 Aircoss, 580 litrelik bagaj hacmini, ayrı ayrı kaydırılabilen, katlanabilen ve yatırılabilen arka koltuk sırası sayesinde 720 litreye kadar çıkartabiliyor. Bu değerler, C5 Aircross’u sınıfının en iyi bagaj hacmini sunan SUV olarak tanımlıyor.

İleri Teknolojiye Sahip

20 yeni nesil sürücü destek sistemine sahip C5 Aircross ayrıca 12,3 inç TFT dijital gösterge paneli ve 8 inç kapasitif dokunmatik ekranla donatıldı. Kablosuz şarj sistemi, ConnectedCAM gibi yeni teknolojilerilerle bağlantı seçeneklerinde de rakipsiz olduğunu kanıtlayan C5 Aircross’un kalbinde verimli ve yüksek performanslı, 130 ile 180 beygir arasında güç üreten, benzinli ve dizel güç üniteleri yer alıyor. 6 ileri manuel veya EAT8 Tam otomatik şanzıman ile gücünü yere aktaran C5 Aircross, 2019 biterken Plug-in Hybrid (PHEV) versiyonuyla yollara çıkmaya hazırlanıyor ki böylece C5 Aircross Plug-in Hybrid (PHEV) teknolojisiyle donatılan ilk Citroën olacak.

C5 Aircross’un Avrupa’da satışa çıkış tarihi 2018 sonu, üretimi ise Fransa’daki Rennes-La Janais tesislerinde gerçekleştirilecek.

Citroën CEO’su Linda Jackson, C5 Aircross’un lansmanındaki konuşmasına, “Bugün Fransa’da bulunan Rennes tesisinde üretilen ve dünya çapında 92 ülkede satılması planlanan C5 Aircross’u tanıtmaktan büyük bir gurur duyuyorum” sözleriyle başladı. C5 Aircross’un Citroën kimliğini, tasarım anlayışını, konforunu ve modülerliğini benimseyen bir SUV modeli olduğunu belirten CEO, yeni nesil aracın, Citroën’in yeni amiral gemisi ve markanın uluslararası büyümesinde destekleyici bir model olacağını da sözlerine ekledi.

Cesur ve Dikkat Çekici

C5 Aircross, Citroën denince akla gelen kararlı ve güçlü tasarımı sunarken, renkli kişiselleştirme seçenekleriyle SUV segmentinin köklü kurallarını yıkıyor. 4.500 mm’lik uzunluğa, 1.840 mm’lik genişliğe, 1.670 mm’lik yüksekliğe ve 230 mm’lik yerden yüksekliğe sahip C5 Aircross, daha geniş yaşam alanı ve daha iyi SUV özellikleriyle rakiplerini geride bırakıyor. C5 Aircross’un kendinden emin tasarımı keskin ve dinamik stile sahip 17, 18 ve 19 inçlik jant seçenekleriyle destekleniyor.

Yeni nesil SUV’un ön kısmında bir Citroën klasiği olan ileri teknoloji iki katlı full LED farlara logo eşlik ediyor. Logodan dışa doğru uzanan çizgiler ve gündüz farları ile sinyallerden oluşan far grubu aracın güçlü havasını daha da vurguluyor. Uzun ve yüksek kaputuyla SUV’dan beklenen dayanıklılığın ve sağlamlığın altını çizen C5 Aircross’ta tamponun altında konumlanan yan hava girişleri aracın genişliğini ön plana çıkartıyor. Tıpkı Citroën C3, C3 Aircross, C4 Cactus ve Berlingo’da olduğu gibi C5 Aircross’da da aracın ön yüzü renkli detaylarla canlandırılıp özgün karakter güçlendirilmiş durumda.

Yandan bakıldığında aracın parlak siyah kaplamalı A, B ve C sütunları ve parlak siyah yan camları C5 Aircross’un etrafının cam yüzeyler tarafından 360° çevrelendiği hissini uyandırıyor. İki renkli şık tavan çıtaları profile özgün bir görünüm kazandırırken otomobile de zarafet ve saflık katıyor. Renk seçeneklerine sahip Airbump®’lar, alt gövde korumaları ve çamurluk ağzında yer alan plastik parçalar, C5 Aircross’un klasik SUV stilinde ön plana çıkmasına destek oluyor.

2018 Citroen C5 Aircross SUV
2018 Citroen C5 Aircross SUV

Arka kısım ise geniş ve yatay bir tasarıma sahip ki böylece geniş alan ve bagaj hacminin de işaretçisi oluyor. Yüksekte konumlanmış iki parçalı, 3 boyutlu LED stop grubu daha ilk bakışta dikkatleri üzerine çekmekle kalmıyor, aracın genişliğini de ön plana çıkartıyor. Tampondaki hava kanalları ile bagaj kapağının üzerinde konumlanan spoyler gövde tasarımının aerodinamik yapısına vurgu yapıyor. Arka tamponun her iki tarafında bulunan krom egzoz çıkışları da otomobile statü ve prestij katıyor.

Ferah Kabin

İç kabinde, yola hakim görüş alanı, yüksek sürüş pozisyonu sunarken, ferah ve prestijli ortam araçtakilerin kendilerini güvende hissetmesini sağlıyor. Kaliteli kabin, stil ve rahatlık hissini birlikte sunuyor.

İddialı, geniş ve çok yönlü gösterge paneli, konfor ve macerayı bir arada gözler önüne seren özellikler arasında. Sürücü tarafında kullanılan gösterge paneli 12,3 inç kişiselleştirilebilir bir TFT dijital ekrandan oluşurken, üç farklı grafik stili kullanılıyor. Sürücü seçili sürüş bilgilerini doğrudan görebiliyor, böylece konfor ve güvenlik seviyesi artıyor. Parlak siyah ve saten krom detaylara sahip direksiyon simidi kontrol kumandalarını da barındırıyor. Direksiyon simidinin altı düz tasarlandı ama bazı donanım seçeneklerinde çift renkli ve parçalı deriyle kaplanabiliyor. Havalandırma çıkışları ve 8 inçlik dokunmatik ekran uyumlu bir biçimde orta konsolda yerlerini alıyor. Havalandırma ızgaralarında yine krom ve parlak siyah ayrıntılar dikkatleri çekiyor. Hatasız ısı konforu sözü veren ızgaralar Citroën’in SUV modellerindeki bir imzası ayrıca.

C5 Aircross, SUV segmentinin olmazsa olmazı geniş ve yüksek orta konsola sahip. Kaliteli yumuşak malzemelerin kullanıldığı orta konsol, görsellik ve dokunma hissinde kalite duygusunu arttıran bir yapıda. Açılabilir, geniş ve soğutmalı kolçak, arkadan aydınlatmalı bardak yuvaları ve kablosuz şarj için özel bir alan da C5 Aircross’ta yer bulan detaylardan bazıları.

Orta konsol, kolçak ve göstere paneli yuvası gibi sıkça temas edilen noktalarda görsel ve dokunsal açıdan hoş ve yumuşak kaliteli malzemeler göz dolduruyor. Modelde, kumaştan Nappa deriye kadar çeşitli koltuk döşeme seçenekleri de müşterilerin tercihine sunuluyor. Advanced Comfort koltuklarda yolculuk keyfini artırmak için son derece yumuşak bir his sağlayan malzemeler kullanılıyor. İlk kez C4 Cactus modelinde yer bulan kapı tutacakları da C5 Aircross kullanıcılarının hizmetine sunulmuş durumda.

30 Farklı Gövde, 5 Farklı Kabin Ambiyansı ile Kişiselleştirilebilir SUV

C5 Aircross SUV; C3 Aircross, C4 Cactus ve Berlingo’da olduğu gibi otomobil severlerin tam da arzuladıkları araca ulaşmalarına imkan sağlayan 30 farklı gövde kombinasyonuyla kişiselleştirilebiliyor:

Renk paleti yedi gövde rengini barındırıyor. Kutup Beyazı, Perla Nera Siyahı, Platin Grisi ve Kümülüs Grisi zamanı yenen, Volkan Kırmızısı canlı ve Tijuca Mavisi ile İnci Beyazı ise nezih detaylara önem verenlerin gönlünü çeliyor. Bu renklerin canlılığını ve farklılığını daha da arttırmak isteyenler için de Perla Nera siyah tavan seçeneği bulunuyor.
Otomobillerinin kişiliğini ve zarafetini daha da arttırmak isteyenlere Beyaz, Gümüş ve Kırmızı seçeneklerini içeren 3 farklı Renk Paketi sunuluyor. Bu renklerin dokunuşlarıyla gövde ile kontrastlar yaratılıyor. Ön kapıların alt kısmında, ön tamponun alt kısmında ve tavan çıtalarının alt kısmında yer alan Airbump® da böylece daha ön plana çıkıyor.
Dört farklı alaşımlı jant seçeneği ekstra kişiselleştirme isteyenlerin imdadına yetişiyor. Jant seçenekleri, 17’’ ELLIPSE, 18’’ SWIRL siyah iki tonlu elmas kesim, 19’’ ART siyah iki tonlu elmas kesim ve 19’’ ART siyah olarak sıralanıyor.

2018 Citroen C5 Aircross SUV
2018 Citroen C5 Aircross SUV

Kabindeki kişiselleştirme ise beş sıcak ve zarif ambiyans ile gerçekleştirilebiliyor:

Standart ambiyans sade tasarımıyla beğeni topluyor. Silika grisi kumaş koltukların üst kısımlarında kullanılan açık gri şerit, gri konsol ve gri gösterge paneli girintisi ile zenginleşiyor.
Daha canlı bir görünüm isteyenler Vahşi Gri ambiyansı tercih edebiliyor. Bu seçenekte, üst kısımlarında turuncu şeritli Taş Grisi kumaş ve Siyah deri görünümlü kumaş kullanılırken, gri konsol ve gösterge paneli girintisi mükemmel bir uyum sağlıyor.
Nezihliği ön planda tutanlar, Şehirli Bej ambiyans ile hayallerindeki otomobile kavuşuyor. Gri sırçalı deri ve Grafit kumaş koltuklara koyu gri bir şerit ile bej gri konsol ve gösterge paneli girintisi eşlik ediyor.
Zarafeti arttırmak isteyenler tercihlerini Şehirli Gri ambiyanstan yana kullanabiliyor. Grafit sırçalı deri ve Grafit kumaş koltukların üst kısmında koyu gri bir şerit yer alırken, gri konsol ve gösterge paneli girintisi ambiyansı tamamlayan unsurlar oluyor.
Heyecanlı Kahverengi ambiyans elit bir görünümü de beraberinde getiriyor. Üst kısımlarda kullanılan açık gri Alcantara şerit kontrastı arttırırken Kahverengi Nappa deri ve Siyah deri görünümlü kumaş koltuklar, son derece prestijli Siyah / Kahverengi iki renkli tamamen deri direksiyon simidi ile bütünlük sağlıyor.

Segmentinin En Konforlusu

Citroën Advanced Comfort® programının etkisi C5 Aircross’un tasarımının her aşamasında hissediliyor.

C5 Aircross, PSA Grubu’nun hafif, verimli ve ileri teknoloji ürünü EMP2 modüler platformu üzerine geliştirildi. Üstün sürüş konforu ve yüksek sürüş zevki sunan yeni nesil SUV, Avrupa’da ilk kez C4 Cactus ile görülen Progressive Hydraulic Cushions™ (Kademeli Hidrolik Destekli) süspansiyon sistemine ve Advanced Comfort koltuklara da sahip.

Uçan Halı Hissi

C5 Aircross, Citroën’in rakipsiz konfor sunan ve sihirli halıyla seyahat hissi uyandıran Progressive Hydraulic Cushions™ (Kademeli Hidrolik Destekli) süspansiyon sistemiyle donatılmış bir şekilde Avrupalı otomobil severlerin karşısına çıkıyor.

Bütün C5 Aircross modellerinde standart olarak gelen ve bir Citroën yeniliği olarak dikkatleri üzerine çeken Progressive Hydraulic Cushions™ süspansiyon sistemi, markanın hareket düzeneği konusundaki deneyimini de gözler önüne seriyor. Süspansiyon konforu, neredeyse bir asırdır markanın DNA’sına işlenmiş durumda. Müşterilerde de bir alışkanlığa dönüşen bu konfor, Citroën’i rakiplerinden ayıran en temel özelliklerden biri. Markanın süspansiyon teknolojisi, otomobil yarışlarından kazandığı deneyimlere dayanıyor.

Kademeli Hidrolik Baskı Yataklı Süspansiyon yerden yüksekliği arttırırken, özellikle sıçramalardan sonra darbeleri daha iyi emiyor. Sistem, 1994 yılında Paris-Dakar’da galip gelen ZX modelinde kullanılmış ve başarısını kanıtlamıştı. Artık C3 WRC’de kullanılıyor. Araçların stabilitesini ve dayanıklılığını garanti altına alan sistem verimi arttırıyor. Marka, Citroën denince akla gelen yeni süspansiyon sistemini müşterileri için büyük önem taşıyan filtreleme kalitesini arttırmak için geliştirdi.

Süspansiyon sisteminin geliştirilmesi safhasında 20’ye yakın patent alındı. Sistemin çalıma prensibi ise gayet basit. Geleneksel süspansiyon sistemlerinde, bir amortisör, bir yay ve mekanik bir baskı yatağı yer alırken, Citroën tarafından geliştirilen sistemde bunlara ek olarak birisi sekme diğeri de sıkıştırma amacıyla her iki yönden destek sağlayan iki hidrolik baskı yatağı bulunuyor. Bu sayede süspansiyon, sürüşe göre iki aşamada çalışıyor.

Süspansiyon yayı ve amortisör, hafif kompresyon ve dekompresyon için hidrolik baskı yatağı desteğine ihtiyaç olmadan düşey yönlü hareketi birlikte kontrol ediyor. Mühendisler bu yataklar sayesinde aracın yerle mesafesini daha özgürce arttırabiliyor ve aracın bozuk yolda kayarcasına ilerlemesini sağlayarak “uçan halı” etkisi oluşturuluyor.
Büyük bir darbe anında süspansiyon yayı ve şok emici hidrolik kompresyon veya dekompresyon yatakları birlikte çalışıyor, darbe sonunda oluşan sarsıntılardan kaçınmak için hareketi kademeli olarak yavaşlatıyor. Sıradan mekanik tamponları darbe enerjisinin bir kısmını geri döndürürken, hidrolik baskı yatağı bu enerjiyi emiyor ve dağıtıyor. Böylece aracın kontrolsüz hareket etmesinin önüne geçiliyor.

2018 Citroen C5 Aircross SUV Kabin
2018 Citroen C5 Aircross SUV Kabin

Advanced Comfort Koltuklar Ev Koltuğu Konforunda

C5 Aircross, koltuklarıyla da farklı. Yolcularına üstün konforlu yepyeni bir deneyimi yaşatan koltuklar, yüksek konumlarıyla yola hakim bir bakış açısı da sağlıyor. Birinci sınıf konfor ve destek sunan koltuklar, yolcularına yoldan uzakta, adeta evlerindeki koltuklarda oturuyormuş hissiyle yolculuk yapma imkanı veriyor. Koltuklarda kullanılan yeni yüksek yoğunluklu sünger, direksiyon başında geçirilen uzun yolculuklardan sonra bile çökme yapmıyor; uzun yıllar kullanımdan sonra dahi yıpranma oluşmasını engelliyor.

Koltuklarda yapılan iyileştirmeler sayesinde yolcular evlerindeki koltuklarının konforunu buluyor. Ön ve arka koltuklarda görsel ve fiziksel konforun sağlanması için 15 mm daha kalın köpük kullanılıyor. Citroën’in CX ve Xantia’nın gibi efsanevi aile otomobillerinden esinlenilen dolgu, konfor hedefi gözetilerek gözle görülür özgün bir tasarım oluşturmak için tasarlandı. Üst dikişlerle ve görsel bileşenlerle güçlendirilen koltuklar, Yeni C3, Yeni C3 Aircross ve Yeni C5 Aircross’ta aynı tasarım diliyle hayat buldu.
İlk oturuşta yumuşaklık ve destek sunan daha kalın yüzey süngeriyle konfor iyileştirildi.
Özellikle uzun yolculuklar esnasında yolcularına doğru destek sağlamak için temel önem taşıyan sürüş konforu, yüzeydeki daha koyu köpük ve koltuğun merkezindeki yüksek yoğunluklu katman ile kuvvetlendirildi. Yüksek yoğunluklu bu yeni köpük, direksiyon başında geçen uzun saatlerin ardından koltuğun çökmesini engelliyor ve yıllar sonra bile koltukların eskimesini önleyerek optimal konfor sağlıyor.
Geniş koltuk tabanı ve sırt yaslama yeri, optimal sürüş konforu sunarken; takviyeli destek, yüksekliği ayarlanabilir ön koltuklar, uzunluğu ve eğimi ayarlanabilen ön baş yaslama yerleri de oturma duruşu konforunu en üst seviyeye taşıyor. Sürücü koltuğunda belleğe kaydedilebilen sekiz elektronik pozisyon ayarlaması bulunabiliyor. Ön koltuklara ayrıca stresli anlarda rahatlığı arttırmak için alanının lideri olan ve koltuğun sırt bölgesinde sekiz pnömatik cebe dayanan çok noktalı masaj sistemli ısıtma özelliği de eklenebiliyor. Sürücü ve ön koltuk yolcusu sırt, bel ve omuz masajı seçenekleri sunan beş programdan birini tercih edebiliyor.

C5 Aircoss, Segmentinin En Büyük Bagajını Sunuyor

Yeni nesil SUV’un, ayrı ayrı kaydırılabilen, katlanabilen ve yatırılabilen arka koltuk sırası C5 Aircross’un segmentin en modüler aracı olma nedenlerinden biri. Bu koltuklar sadece konforu, gelişmiş tasarımı ve özel malzemeleriyle değil ek faydalarıyla da dikkat çekiyor:

Koltuklar eşit genişliğe sahip. Bu da arka sıradaki yolcuların her birine eşit konfor sağlanması anlamına geliyor ki buna ortada oturan yolcu da dahil.
Koltukların ileri-geri 150 mm kayma özelliği sayesinde kabin ve bagaj alanı değiştirilebiliyor.
Koltuklar 19° ila 26,5° arasında değişen beş pozisyonda yatırılabiliyor.
Koltukların tamamen yatırılması ve iki seviyeli bagaj zemini sayesinde tamamen düz bir zemin elde edilebiliyor.

C5 Aircross, arka koltukları yerindeyken 580 litre ile 720 litre arasında değişen bir bagaj hacmi sunarken arka koltukların katlanmasının ardından tavana kadar 1.630 litrelik bir bagaj hacmi elde edilebiliyor. Bu da C5 Aircross’u SUV segmentindeki en büyük bagaja sahip model yapıyor. Eller serbest olarak açılan bagaj kapağı da C5 Aircross’un bagajına daha da kolay erişilebilmesini sağlıyor. Kullanıcının bagajı açmak için yapması gereken tek şey, ayaklarını tamponun altından geçirmesi.

Saklama alanı, seyahat konforunun bir başka olmazsa olmazı. C5 Aircross bu konforu da atlamadı. Model kullanıcısına iyi düşünülmüş ve kullanışlı saklama alanları sunuyor. Orta konsolun kolçağı, 1,5 litrelik bir şişeye yetecek büyüklükte bir saklama alanı sunarken orta konsolun önünde, büyük akıllı telefonları kablosuz şarj etmek için geniş bir alan yer alıyor.

2018 Citroen C5 Aircross SUV Kabin
2018 Citroen C5 Aircross SUV Kabin

Kabin, Gürültüye ve Kirliliğe Karşı Korumalı

Üstün bir ses yalıtımı sunan C5 Aircross, yalıtım katmanlı çift-lamine ön camlarıyla yol ve rüzgar gürültüsünü azaltıyor. Yeni nesil SUV, birinci sınıf kabin hava kalitesi sistemi (AQS) ile de donatıldı. Partikülleri yakalayıp havayı etkili bir şekilde saflaştıran otomatik klima sistemi, yolcuları dışarıdaki hava kirliliğinden koruyan yüksek hacimli aktif karbon filtreye sahip. AQS, dışarıdaki havadanın kirliliği tespit eden sensörüyle kabin içindeki sirkülasyonu otomatik olarak ayarlıyor.

Işığa Doymayan Kabin

C5 Aircross, dış dünyaya açılan 360° geniş cam yüzeyine ek olarak 1.120 mm x 840 mm gibi etkileyici ölçülere sahip panoramik açılabilir bir tavana da sahip. Kabin, ışığa doymayan yapıyısıyla tavan açıkken de kapalıyken de bir zindelik hissi veriyor. Böylece sürücüsü ve yolcuları için her yolculuk yeni ve özgün bir deneyim oluyor.

İleri Teknolojiye Sahip SUV’da 20 Sürücü Destek Teknolojisi Bulunuyor

C5 Aircross, yol güvenliği ve kabin konforu gibi özellikleri içeren 20 farklı son teknoloji sürücü destek sistemiyle donatılmış durumda.

Yol güvenliğini teknolojileri:

Otonom sürüşe doğru büyük bir adım

C5 Aircross’un ön camının üst kısmında bir kamera, ön tamponun içinde ise bir radar sensörü bulunuyor. Model bu ve diğer sürücü destek sistemleriyle otonom sürüşe her zamankinden daha yakın.

Aktif Güvenlik Freni: Sürücünün yerine fren yaparak önden çarpma riskini azaltan sistem, ön camın üstündeki çok amaçlı kamera sayesinde aynı yönde ilerleyen ya da duran araç gibi engelleri algılıyor. Sistem, 5 km/s ila 85 km/s arasında ilerlerken çarpışma riski algılandığında otomatik olarak fren yapıyor.
Çarpışma Sonrası Güvenlik Freni: Bu fren sistemi, çarpışma sonrasında otomatik olarak devreye giriyor. Aracın tehlikeli bir şekilde savrulmaması ve ek kaza yaşanmaması için aracı durduran sistem, çalışmak için herhangi bir giriş ya da bilgiye ihtiyaç duymuyor. Güvenlik Sistemi, hava yastıkları devreye girdiğinde, ESP sistemi üzerinden aracın frenlerini kullanıyor.
Şeritte Kalma Uyarısı ve Asistanı: Sürücü, yan aynalardaki ışıklar tarafından kör noktalarındaki araçlar konusunda ikaz ediliyor. Şeritte Kalma Uyarısı ve Asistanı aktifken sürücü yine de riskli yöne doğru dönmeye başlarsa, sistem sürücüyü vazgeçirip çarpışmaları önlemek için direksiyon simidine yük uyguluyor.
Şeritten Ayrılma Uyarısı: Sistem 60 km/s ve üzeri hızlarda sinyal vermeden sürücünün istemsiz şekilde şeritten ayrılmasını algılayabiliyor ve sürücüyü sesli ikazla ve gösterge panelindeki görsel aracılığıyla uyarıyor.
Stop&Go Özellikli Ayarlanabilir Hız Sabitleyici: Öndeki araçları tespit eden sistem, araç durana kadar sürücünün önceden seçmiş olduğu güvenli mesafeyi koruyor. Bunu fren ve gazı kullanarak gerçekleştiren sistem, aracın sürücü müdahalesi olmadan uzaklaşmasını sağlıyor. Sistemde araç hızı 30 km/s ila 180 km/s arasında ayarlanabiliyor. Hız ve araçlar arasındaki mesafe kontrol edilebildiği gibi virajlarda hızlanma da sınırlandırılabiliyor.
Çarpışma Riski Uyarısı: 30 km/s ve üstü hızlarda sürücüyü aracın öndeki araçla çarpışma riskine karşı uyaran sistem, otomatik frenlemeden hemen önce devreye giriyor.
Kahve Molası Uyarısı: Sistem, 70 km/s ve üstü hızlarda iki saati aşan yolculuklarda sürücüye mola verip dinlenmesini hatırlatıyor.
Sürücü Dikkat Uyarısı: Dikkat azalması durumunda sürücüyü uyarıyor. Ön camın üzerindeki kamera sayesinde sürücünün yol işaretlerine karşı verdiği anormal tepkileri tespit ederek dikkat değerlendirmesi yapıyor. Bu özellik, 65 km/s ve üstü hızda seyredilen hızlı şeritlere yönelik.
Genişletilmiş Trafik Levhası Tanıma ve Önerme: Hız levhalarını tanıyarak ilgili bilgiyi gösterge paneline aktarıyor. Söz konusu bilgi tek bir hareketle hız sınırlayıcı/hız sabitleyici için talimat olarak kaydedilebiliyor. Sistem, hız levhalarının dışında, dur, tek yön, sollama yasağı gibi belirli trafik levhalarını da tespit ediyor ve sürücüye gösterge panelinde görüntülüyor. Trafik kurallarına uyulmasını destekleyen sistem güvenliği arttırıyor.
Otoyolda Sürücü Desteği: Stop&Go özellikli Ayarlanabilir Hız Sabitleyici ile Şeritte Kalma Uyarısı ve Asistanını birleştirilerek belirli sürüş koşullarında yarı-otonom sürüş yönetimi sağlanabiliyor. Sürücü, 30 km/s hızı geçtikten sonra seçtiği hız ayarında Aktif Şeritten Ayrılma İkaz Sistemi’ni açabiliyor. Sistem, sürüş alışkanlıklarına göre, aracın şerit içindeki konumunu kaydediyor; hız ve istikametin kontrolü artık araçta olduğu için sürücünün müdahale etmesine gerek kalmıyor. Çevre yolları ve otoyollara kısmen adapte edilmiş olan sistem, sürüşün kısmen araca delege edilmesini mümkün kılıyor ve sürücünün tek sorumluluğu da yola odaklanmak oluyor. Ancak yürürlükteki düzenlemelere göre, sistemin aktif kalması için sürücünün direksiyonu kullanması gerekmese de ellerini direksiyonda tutması gerekiyor. Sürücünün kontrolü istediği zaman geri alabilmesi için yapması gereken, Aktif Şeritten Ayrılma İkaz Sistemi düğmesine basmak, direksiyona güç uygulamak ya da frenleri kullanmak.
Akıllı Uzun/Kısa Farlar: Uzun ve kısa farlar arasında otomatik geçiş sağlayan sistem böylece stressiz ve güvenli bir sürüş sunuyor.

Araç içi konforu geliştiren teknolojiler

Anahtarsız Giriş ve Çalıştırma Sistemi: Sürücülerin anahtarlarını ceplerinden çıkarmadan araçlarını açmasını, kilitlemesini ve çalıştırmasını sağlayan sistem, kapı ya da bagajı açmak için ön kapı kollarına veya bagaja yaklaşan sürücüyü tanıyor. C5 Aircross’ta elektronik olarak açılan eller serbest bagaj kapağı da bulunuyor. Bagajı açmak için kullanıcının ayaklarını tamponun altından geçirmesi yeterli oluyor.
Elektrikli Park Freni: Motor kapatıldığında park freni otomatik olarak devreye giriyor ve aracın harekete geçmesiyle yeniden devreden çıkıyor. Sürücü orta konsoldaki kumanda aracılığıyla park frenini istediği zaman devreye sokup çıkartabiliyor.
Park Desteği: Bu aktif sürücü destek sistemi, paralel ve dikey park yapmayı daha güvenli, daha kolay ve daha rahat bir hale getiriyor. Sürücünün talebine göre harekete geçen sistem, otomatik olarak bir park yeri tespit ediyor ve aracı bu alana sokmak ya da alandan çıkartmak için gereken manevraları gerçekleştiriyor. Sürücü gaz ve freni kontrol ederken, gerisini sistem hallediyor.
Üst Arka Görüş ile geri vites kamerası: Sürücü aracını geri vitese aldığında kamera aracın arka görüşünü dokunmatik ekrana yansıtıyor. Görüntü engellere yakınlığı gösteren renkli referans noktaları ve arka taraftaki ortamın 180° görüşünü veren birleştirilmiş bir görüntü ile destekleniyor.
360 derece Panoramik Görüş: Geri vitese geçildiğinde, otomatik ya da manuel olarak açılması halinde aktifleşen görüntülü destek sistemi. Sistem, araç ve çevresinin 360° kuş bakışı görünüşünü sağlıyor. Araç ileri geri gittikçe görüntü güncelleniyor.

2018 Citroen C5 Aircross SUV
2018 Citroen C5 Aircross SUV

Her Koşulda Günlük Sürüşü Sadeleştiren Teknolojiler:

Yokuş İniş Destekli Grip Control: Engebeli arazide daha iyi sürüş için destek olan sistem, ileri tutuş kontrolünü kullanıyor. Önden çekişli tekerleklerin tutuşunu yöneten bu kontrol, farklı zeminlere uygun modlara sahip. Standart modda Grip Control otomatik olarak çalışıyor, sürücüler orta konsoldaki döndürmeli düğme yordamıyla Kum, Yol, Kar veya ESP OFF modlarından birini seçebiliyor. Koşullar ne olursa olsun her türlü yola adapte olmayı başaran C5 Aircross şaşırtıcı bir sürüş çok yönlülüğü sağlıyor. Yokuşta İniş Desteği, Grip Control ile birleştiğinde aracın hızını dik yokuşlarda dahi sabitleyebiliyor. Bu teknolojiyle eğimlerden ileri ya da geri vitesle inilsin aracın doğru istikamette tutulması sağlanıyor; patinaj ya da hızlanma riski sınırlanıyor. Yokuşta İniş Desteği aracı kapsamlı ve güvenli bir şekilde kontrol ederek hızını da çok düşük (3 km/s) tutuyor. Böylece stresli olabilecek durumlarda güvenlik ve kontrol sağlanıyor. Bu iki işlev tüm jant boyutlarında ve yaz lastiklerinde mevcut. Opsiyonel 18” Çamur ve Kar lastiği gibi verimlilikleri bölgedeki koşullara göre uyarlanmış lastiklerle daha geliştiriliyor.

Yokuşta Kalkış Desteği: Sistem, yokuşta kalkışı kolaylaştırmak üzere eğimlerde fren pedalı bırakıldığında meydana gelen istenmeyen araç hareketlerini önlüyor. İşlev %3 üstündeki eğimlerde devreye giriyor ve aracı iki saniye boyunca sabit tutuyor.
Viraj İçi Aydınlatma Fonksiyonu: Direksiyon simidinin açısına göre ana farlara ek olarak sol veya sağ sis lambasını aktifleştiren sistem, aracın sağ ya da solunda 75° aydınlatma sağlıyor. Sistem 40 km/s üzerindeki hızlarda devreye giriyor.
Treyler Stabilitesi Kontrolü: Çekme sistemiyle donatılmış araçlarda treyleri sabitleyen sistem, ESP sistemini destekliyor. Savrulmaları azaltan sistem treyleri kritik hızlarda yavaşlatıyor. Çekilen objeyi elektrik bağlantısı yapıldığında algılıyor. ESP’li treylerin stabilizasyonu ESP sisteminin sensörlerini kullanarak gerekli müdahaleleri tetikliyor. Akstaki frenleri ayrı ayrı ve sıra sıra devreye sokarak savrulmayı azaltan sistem sayesinde savrulma önleniyor ve tehlikeler bertaraf ediliyor. Savrulmanın fazla olduğu durumlarda sistem motor torkunu azaltarak aracın dört tekerleğini frenliyor ve hızı seri bir şekilde düşürüyor.

Dijital Dünyaya Sürekli Bağlantı

C5 Aircross, kolay kullanımlı son teknoloji sistemleriyle yolcularına dijital dünya ve otomobil arasında bir bağ kuruyor. Otomobilin orta konsolunda ses tanıma özelliği bulunan 8 inç kapasitif tablet yer alıyor. Kullanıcılar böylece C5 Aircross’u konfigüre edebiliyor, telefon, klima ve navigasyonu içeren multimedya sistemine erişim sağlayabiliyor.

Ekran Yansıtma İşlevi, Android Auto, Apple CarPlay™ ve MirrorLink® uyumlu. Araçtakiler bu sayede akıllı telefonlarını orta konsoldaki tablette güvenli bir şekilde kullanabiliyor.
Yeni nesil 3D navigasyon sistemi Citroën Connect Nav, servis istasyonu ve park yeri konumları ve fiyatları, gerçek zamanlı trafik bilgisi, hava bilgisi ve bölgedeki ilgi alanları aratma fonksiyonu için TomTom Traffic gibi hizmetlere erişim sağlıyor.
Kablosuz şarj sistemi sayesinde, Qi standardına uygun akıllı cihazlar, orta konsolda yer alan özel saklama alanına kurulu şarj matı ile şarj edilebiliyor. Sistem, Samsung Galaxy S7, S8 ve S9 ile iPhone 8 ve iPhone X gibi birçok akıllı telefon için kullanılabiliyor.
Yolculuk süresince dikiz aynasına yerleşimli HD kamera tarafından çekilen fotoğraf ve videolar, Citroën ConnectedCAM™ teknolojisi ile paylaşılabiliyor. Bu teknoloji aynı zamanda kaza anlarını ve yol koşullarını kayıt altına alabilen bir çeşit karakutu görevi de görüyor. Google Play Store ya da Apple Store’dan indirilen uygulama ile araç yolcusunun akıllı telefonu ConnectedCam ile bağlantılı hale geliyor ve istendiği anda istenen görüntüleri anında kaydediyor veya sosyal medyada paylaşmaya fırsat sağlanıyor.

2018 Citroen C5 Aircross SUV
2018 Citroen C5 Aircross SUV

Güçlü ve Verimli Motorlar

C5 Aircross, yüksek performanslı, Euro 6.2 standartlarını karşılayan benzinli ve dizel motor seçenekleriyle geliyor. Üstün sürüş keyfi ve dikkat çekici verim için motorlar 6 ileri manuel şanzıman veya 8 vitesli EAT8 otomatik şanzıman ile donatılıyor.

2 benzinli motor: PureTech 130 S&S 6 ileri manuel ve PureTech 180 S&S EAT8
3 dizel motor: BlueHDi 130 6 ileri manuel, BlueHDi 130 S&S EAT8 ve BlueHDi 180 S&S EAT8
C5 Aircross 2019’un sonunda şarj edilebilir hibrit (PHEV) teknolojisi ile donatılan ilk Citroën olmağa özelliği de kazanacak. Otomobili elektrik motoruyla kullanmaya imkan veren EV modu 60 km menzile sahip olacak.

Yeni Eat8 Otomatik Şanzıman Daha Çok Verim ve Keyif Sunuyor

C5 Aircross Japon uzman Aisin tarafından tasarlanıp geliştirilen 8 vitesli, açılımı Efficient Automatik Transmission / Verimli Otomatik Şanzıman olan EAT8 otomatik şanzımanın son versiyonuna sahip. Esnek tork konvertörü, günlük kullanımda hem harekete geçerken hem de park ederken gerçek bir sürüş konforu sağlıyor. Direksiyon simidinin arkasındaki kulakçıklar vasıtasıyla manuel vites geçişi yapabilen sürücüler, otomobili stop ettiklerinde vites otomatik olarak park moduna geçiş yapıyor.

Özetle CITROËN C5 AIRCROSS

%100 Citroën olan bir SUV, gövde tasarımı, büyük jantları, yerden yüksekliği ve yan koruması ile %100 SUV stiline sahip. Kararlı kişiliğiyle ve tutarlı gövde stiliyle dikkatleri üzerine çekiyor.

Citroën Advanced Comfort ® programının bir elçisi ve segmentinin en konforlu ve modüler SUV’u olan C5 Aircross, Progressive Hydraulic Cushions™ teknolojili süspansiyonlara; ayrı ayrı kaydırılan, katlanan ve yatırılan arka koltuk sırasını barındıran Advanced Comfort koltuklara ve sınıfının en iyisi bagaj hacmine sahip.

Yeni nesil SUV, otonom sürüşe doğru önemli bir adım olan Otoyol Sürücü Desteği sistemi ile 6 bağlantı teknolojisinin de aralarında bulunduğu 20 sürücü destek teknolojisine sahip yapısıyla modern ve ileri teknoloji ürünü.

TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Uzunluk: 4.500 mm

Genişlik: 1.840 mm

Yükseklik: 1.670 mm

Dingil mesafesi: 2.730 mm

Yerden yükseklik: 230 mm

Bagaj kapasitesi: 580 litre ile 720 litre (arka koltuklar yerindeyken)

1.630 litre (arka koltukları katlandıktan sonra tavana kadar)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir