Çin’de BMW Dönemi

Çin bir ilke imza attı. İlk kez yabancı bir markaya, sürücüsüz otomobil testi yapması için izin verildi. BMW böylece 2021 yılında çıkarmak istediği sürücüsüz otomobil için uzun süredir uğraş verdiği izni almış oldu. Çin’den sürücüsüz araç testleri için lisans alan ilk uluslararası marka olan BMW, Şangay Belediyesi kontrolünde 5.6 kilometrelik yolda otonom sürüş testleri yapabilecek.

Şangay Belediyesi Ekonomi ve Bilişim Komisyonu Dairesi’nin verdiği söz konusu lisans, BMW’ye 7 serisi sedan modelleri için sürücüsüz test imkanı sağlamış oldu. Alman otomobil üreticisi, yaptığı açıklamada test alanının 5.6 kilometrelik bir alanı kapsadığını ve iki otomobil ile testlere başlayacaklarını duyurdu. Marka, aralık ayında test edeceği araç sayısını 7’ye çıkarmayı planlıyor.

BMW, ilk sürücüsüz modelini 2021 yılında piyasaya sürme hedefinde. Marka bu alanda iddialı, bu nedenle yakın bir gelecekte sürücüsüz model filosunu tüm dünyada 80 araca çıkarmayı planlıyor.

BMW Grubu’nun Çin’de Ar-Ge’den sorumlu Başkan Yardımcısı Martin Sautter, yüksek güvenlik standartlarında otonom sürüş gelişimini titizlikle ilerleteceklerini ve böylece daha güvenli, daha kolay ve daha verimli bir ulaşım sistemine katkıda bulunacaklarını söyledi.

Test lisanslarını mart ayında vermeye başlayan Şangay şehri, önceliği Çin’in elektrikli otomobil girişimi NIO ile devlet şirketi SAIC’e vermişti.

Otomobil üreticileri, bu lisans ile şehrin Jiading bölgesinde bulunan 5.6 kilometrelik yolda sürücüsüz araç testlerini yapabiliyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir