Dizel Araçlara Toplama Kararı Geldi!

İngiltere’de hükümetin aldığı yeni karar otomotiv sektörü gündemine bomba gibi düştü. İngiltere Hükümeti’nden gelen açıklamada, yüksek çevre kirliliğine sebep verdiği ve çevre sağlığını etkilediğinden dolayı dizel arabaları toplatma kararı aldı.

Bu karar en çok  İngiliz dizel araba kullanıcılarını etkileyecek. Çevreyi aşırı derecede kirlettiği düşünülen dizel araçlara emisyon testleri uygulanacak. Testi geçemeyecek olan araçlar ”Araç Değişim Programı” kapsamında hurdaya çıkacak.

Değişim ve Tamir Masrafları Hükümetten

Getirilecek yönetmelikte belli bir yaşı aşmış otomobillere yapılacak emisyon testlerinde başarısız olan araçlar, tamir edilebilir halde ise masrafları hükümet tarafından karşılanacak. Aynı şekilde tamir edilemez kanaatine varılan araçlar ise hurdaya çıkarılacak. Hükümet ise bunun karşılığında araç sahibine belli bir miktar verecek.

Belli bir yaşın üzerindeki araçlar yeniden emisyon testlerine tabi tutularak bu testlerde başarısız olan araçların tamir edilebilir durumda olanları hükümet tarafından ücretsiz olarak tamir ettirilecek. Tamir edilemez durumda olanlar ise yine hükümet tarafından belli bir ödenek karşılığı satın alınarak hurdaya ayrılacak.

İngiliz hükümetine bağlı faaliyet gösteren Çevre, Gıda ve Köy İşleri Dairesi tarafından yayınlanan raporda, ülkedeki çevre kirliliğine sebep olan faktörlerin başında dizel araçların olduğu ifade ediliyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir