Dünya’nın En Çok Satan Elektrikli Otomobil Modelleri

Dünya genelinde Ağustos 2017 tarihi baz alınarak yapılan değerlendirmede toplam genelde satılan elektrikli otomobil model sayısı açıklandı. Ağustos ayı, elektrikli otomobil modellerinin en çok satıldığı aylardan bir tanesi olurken, en çok satan elektrikli otomobil modelleri de belli oldu.

Ağustos 2017’de dünya genelinde satışı yapılan elektrikli otomobil modellerine dair veriler açıklandı. Geçtiğimiz ağustos ayı elektrikli otomobil satışının günümüze kadarki en çok gerçekleştiği aylardan bir tanesi oldu. Yaklaşık 103.000 elektrikli otomobil modelinin satışının yapıldığı ağustos ayında, satış rakamları baz alındığında geçtiğimiz yılda en çok elektrikli otomobil modelinin satıldığı ay olan Aralık (2016) rekoru geçildi.

Ağustos ayı boyunca global satışlar yıllık bazda yüzde 64 oranında arttı. Öte yandan sonbahar ayları bu segmentteki araçların satışlarının en canlı geçtiği aylar olduğundan eylül ayının ağustos ayını geride bırakması öngörülüyor. Bunu da eylül ayı satış verileri açıklandığı zaman göreceğiz.

Yıl bazında elektrikli otomobil modellerinin satış rakamlarına baktığımızda, her yıl elektrikli otomobil modellerinin satış rakamlarının daha da yükseldiği görülüyor. Nitekim bu yıl ocak-ağustos ayları baz alındığında geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 47’lik bir artış yakalandı ve 651.000 adet elektrikli otomobil modeli satıldı. Öte yandan 2017 yılının ilk sekiz ayında satışı yapılan elektrikli modeller arasında en çok tercih edilen model 35.000 adet satış rakamı ile Toyota Prius Prime modeli oldu. Üstelik bu model bazı yerlerde ocak ayından sonra satışa çıkmıştı. Örneğin bu modelin satışlarına Japonya pazarında şubat ayında başlanmıştı. Buna rağmen söz konusu süre içerisinde liderliği elde etti. Diğer yandan BYD Song PHEV modeli, ilk sekiz ayın baz alındığı değerlendirmede yollara çıkalı beş ay olmasına rağmen en çok satan elektrikli modeller sıralamasında ilk 10’a girmeyi başardı.

Elektrikli otomobil üreticileri arasında rekabet ağustos ayında daha yoğun bir hale geldi. Tesla, 59.000’in üzerinde bir teslimat rakamına ulaşırken BMW, toplam 55.683 satış rakamı ile üçüncü sıraya geriledi. İkinci sırada ise BYD yer alıyor. Dolayısıyla eylül ayında Tesla ve BYD markalarının birincilik için yarışacağı aşikar gözüküyor. Şirket olarak BYD, 2017 yılının son çeyreğinde 60.000 adet satış rakamının üzerini hedefliyor. Eğer bu hedefi gerçekleştirebilirlerse 2017 yılını 1. sırada tamamlayabilirler.

ELEKTRİKLİ OTOMOBİLLER İLE İLGİLİ DİĞER HABERLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir