Dünyanın İlk Hidrojenli Gemisinin Sponsoru Toyota

Energy Observer, dünyanın ilk hidrojenli gemisi. Gemi, doğaya zarar vermeden enerji üretilmesini ve kullanılmasını; Toyota da gemiyi destekliyor.

Japon merkezli otomotiv devi Toyota, yakıt teknolojilerinde emisyon salımı sıfır olan hidrojeni yaygınlaştırmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Hidrojen yakıt hücreli Mirai modelinin tanıtımını yapan Toyota, fabrikalarında hidrojenli forkliftler kullanıyor, hidrojen yakıtlı kamyonlar üretiyor. Otomotiv devi şimdi de dünyanın ilk hidrojenli gemisi olan Energy Observer’ın sponsorluğunu üstlendi.

Energy Observer, 2017 yılında Fransa’da suya indirildi. Bir tekneden çok daha fazlası olan Energy Observer, doğaya zarar vermeden enerji üretilmesini ve kullanılmasını destekliyor.

Yarının enerji ağının daha yaygın ve verimli bir şekilde kullanılmasına katkı sağlayan Energy Observer, yenilenebilir enerji kaynakları ve enerji depolama alanlarına sahip.

Herhangi bir sera gazı ya da partikül salımı olmayan, ilk otonom hidrojen gemi olma özelliğini taşıyan Energy Observer, yenilenebilir enerji ve deniz duyundan hidrojen üreten karbonsuz bir sisteme sahip.

Energy Observer için hidrojen çok önemli. Toyota da aynı sebeple projede yer alıyor. Gemiye özel üretilen batarya çözümü, önemli bir ağırlık tasarrufuna olanak sunarken, enerji depolama imkanının olması da hem karada hem de denizde enerji tedariki sorununun önüne geçilmesini sağlıyor.

Yolculuğuna 2017 yılında Fransa’dan başlayan Energy Observer, şu anda Akdeniz’de. Gemi, 2019 yılında da Kuzey Avrupa’da olacak. Energy Observer’ın 2020 hedefi ise Olimpiyat Oyunları için Tokyo’da olmak.

Japonya merkezli otomotiv devi Toyota, son 20 yıldır hidrojen teknolojisine öncülük ediyor. Marka, hidrojenin pratik bir yakıt alternatifi olması için çalışmalarını sürdürüyor. Hızlı yakıt dolumuna imkan veren hidrojen, yüksek menzil ve emisyonsuz sürüş de sağlıyor.

Energy Observer ekibinin, sürdürülebilir bir geleceğe katkı sağlayan çalışmaları, sonbahardan itibaren Planete+ kanalında ekrana gelecek. 8 bölümlük seriden bazı parçalar internette de paylaşılacak.

Projeye ilk günden bu yana desteğini sürdüren Toyota, sponsorluk anlaşmasından önce de ekibin kullanması için teknenin yanaştığı limanlara 6 hibrit otomobil ile hidrojen yakıt hücreli 2 adet Mirai tahsis ediyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir