Elon Musk, Tesla Yönetim Kurulu Başkanlığından Ayrıldı

ABD’li elektrikli otomobil üreticisi ve enerji depolama şirketi Tesla’nın kurucusu Elon Musk, yolsuzluk soruşturmasının kapsamında şirketin yönetim kurulu başkanlığından ayrıldı. Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Robyn Denholm’u getirildi. Tesla bu hamleyi şirketin hisselerine ve marka değerine halel getirmemek için almış olabilir.

SEC, perşembe günü, Musk’ın, Tesla hisselerini geri toplamak ve borsadan çekmek için mali kaynak bulduğuna ilişkin açıklamasının “doğru olmadığı ve yanlış yönlendirici olduğu” suçlamasıyla dava açmıştı.

Tesla, ABD Adalet Bakanlığı tarafından da soruşturulduğunu bizzat açıklamıştı. Musk, kendisi ve şirketi adına toplam 40 milyon dolar ceza ödeyecek.

Elon Musk, Tesla’yı hisse başına 420 dolar teklifle New York borsasından çekme planını 2 Ağustos’ta şirketin yönetim kuruluyla paylaştığını bildirmişti. Musk, daha sonra şirketin yönetim kurulu ve hissedarlarıyla yaptığı görüşmelerin ardından, Tesla’nın borsadan çekilme kararının iptal edildiğini duyurmuştu.

Musk’ın ilk açıklamasından bugüne kadar Tesla’nın hisseleri yüzde 20 düştü, bu dönemde şirketin piyasa değeri de yaklaşık 12,2 milyar dolar azaldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir