En Az Yakan Arabalar Hakkında Bilmek İsteyeceğiniz Herşey

Otomobil dünyasında her gün yeni modeller ortaya çıkıyor. Fakat seçenekler arttıkça fiyat bandı da genişliyor ve verimlilikle birlikte yakıt tasarrufu da önem arz ediyor. Bu yazımızda en az yakan arabalar hakkındaki bilgileri ve özellikleri paylaşacağız.

Opel Corsa 1.3 CDTi

ECOTEC teknolojisi ile sunulan Opel Corsa, dizel otomobiller arasında en az yakan seçenekler arasındadır. 100 kilometre için ortalama 3.2 litre yakıt tüketen Corsa, sadece yakıt teknolojisi konusunda öne çıkmıyor.

Isıtmalı koltuklar ve direksiyon gibi konfora yönelik özelliklere ek olarak hız sabitleyici (Cruise Control) gibi teknolojiler de araç ile beraber sunuluyor.

Audi A1

A1, 1.4 litrelik dizel motor ve otomatik vitesli kombinasyon ile 100 kilometre mesafede ortalama 3.4 litre yakıt tüketiyor. 1.4 L ve 1.6 L TDI hacme sahip motorlar ile en az yakan dizel motorlar arasında en ünlülerinden biri A1’dir.

Düşük yakıt tüketimiyle kârlı olduğu için yüksek fiyatı da olsa en çok tercih edilenler arasında olmaktan alıkoymuyor. Kaslı görünümüyle gözleri üzerine çeviren Audi A1, dizel motor ve otomatik vites kombinasyonuyla hem seri hem de az yakan araba haline geliyor.

Honda Civic 1.6 i-DTEC

honda

Honda Civic’in yeni kasası ülkemizde de hayli sevildi. Keskin çizgileri ve sportif tasarımı ve yakıt tüketimi ile gençlerin ve ruhu genç kalanların yeni gözdesi olmayı başaran bir model.

Honda bugüne kadar benzinli motorlarla karşımıza çıktı. Dizel motor konusunda da adım atan Civic’in 1.6 i-DTEC modeli 100KM’de 3.4 yakıt tüketimi ileen az yakan arabalar arasında beğeni alıyor.

Ford Focus HB 1.5 TDCi

ford

Bilindiği üzere Focus kısa süre önce yenilenen kasasıyla görücüye çıktı. Yenilenen bu kasa yakıt tüketimi konusunda da hayli iddialı. Zira yeni Focus’un HB 1.5 TDCi modeli 100 km’de 3.4 lt’lik yakıt tüketimine sahip. Hem şık, hem de az yakan bir otomobil isteyenler için Focus sağlam bir alternatif.

Peugeot 208 1.6 HDi

peugeot

Listemizin 4 numarasına geldiğimizde bir başka Fransız ile karşılaşıyoruz. Ülkemizde de oldukça popüler olan Peugeot’un 208 1.6 Blue HDi modeli yakıtıyla sahiplerini üzmüyor. Aracın 2018 versiyonu 100 km’de 3.5lt karma yakıt tüketimine sahip. Elbette bu tüketim İstanbul gibi trafiğin ve rampaların yoğun olduğu bölgelerde daha da artacaktır

Renault Clio 1.5 DCi

renault

En az yakan dizel otomobiller arasında Renault Clio’da bulunuyor.Renault Clio fiyatıyla da en çok tercih edilen cazip modeller arasında başı çekiyor. 1.5 DCi versiyonunun ortalama yakıt tüketimi 4.0 lt yakıyor. Clio uzun yolda da az yaktığı için cebi de yakmıyor ve en az yakan otomobiller listesinde göz kırpıyor.

Peugeot 2008

peugeot

Küçük SUV araç piyasasının altını üstüne getiren Peugeot 2008, düşük yakıt tüketimi ile de göz dolduruyor. 1.6 litrelik BlueHDi motorun kullanıldığı 2008, 100 kilometre için sadece 3.5 litre yakıt tüketiyor.

Çok yönlü ve esnek Grip Control® çekiş sistemi, ESP ile birlikte çalışarak ön tekerlekler üzerine etki gösteriyor ve zemine bağlı olarak çekişi maksimize ediyor. Sistem dizel manuel ve benzinli otomatik (110hp) versiyonlarda bulunuyor.

Peugeot SUV 2008, EURO 6 uyumlu 3 silindirli PureTech benzinli motoruyla performans ve en az yakan arabalardan olacak şekilde düşük yakıt tüketimi sağlıyor. 1.2L PureTech 110 S&S versiyonuyla tam otomatik şanzıman sunan araç sürüş konforuyla yakıt tüketimini bir araya getiriyor.

BMW 1 Serisi

bmw

BMW 1 Serisi C segmentinde yer alıyor. Bir diğer önemi 1.16d versiyonun 100 kilometre mesafede sadece 3.6 litre yakıt tüketiyor. BMW 1.16d’nin en az yakan arabalar arasında olduğunu rahatça söylenebilir.

Nissan Pulsar

nissan

Nissan Pulsar’da da kullanılan motorun 1.5 litrelik versiyonu, 100 kilometre için 3.6 litre yakıt tüketiyor.
İttifakın Fransız üyesi tarafından geliştirilen dCi motor, verimlilik yakıt tasarrufu performansı sunuyor. Fakat şöyle bir gerçek var ki satış rakamları yeterli görülmediği için Nissan Pulsar üretime veda etti.

Renault Talisman

renault

Renault Talisman, gelir ve gider dengesini koruyacak şekilde özel tasarlanan ve iş dünyasına hitap eden bir araç. Rüzgar sürtünmesiyle de yakıt tüketimini minimuma indiren model, 1.5 litrelik dCi motor ile 100 kilometrede sadece 3.6 litre yakıt harcıyor.

4CONTROL sistemi ile dört tekerlekten yönlendirmeye geçiş yapın. Yepyeni bir sürüş deneyimi yaşayın ve otomobilinizin kontrolünü her zaman elinizde tutun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir