Ford, İngiltere’deki Fabrikasını Kapatıyor

Honda’nın Türkiye’de kapatılacak olan tesisinin yanı sıra Ford’da da benzeri bir kriz belirdi. İngiltere’de ki Swindon fabrikasını da katıyor. Honda’nın bu kararının arkasında Brexit’in etkili olduğu belirtiliyor. Honda, pazarın daralmasını ve ticari koşulların ağırlaşmasını bahane ediyor.

Honda, “Avrupa’da güçlü ve sürdürülebilir bir Ford şirketi oluşturmak, küresel motor üretim ayak izimizi gelecekteki araç portföyümüze en iyi şekilde hizmet etmek için ölçeklendirme ihtiyacı da dahil olmak üzere bazı zor kararlar vermemizi gerektiriyor” açıklamasını yaptı.

Ford

Ford

Ford

Müşteri beklentileri değiştikçe firmanın teknolojiyi kullanım şeklinin de değişmesi gerektiğini söyleyen firma, daha efektif olmak ve devamlılık sağlamak için bu kararı aldığını belirtti.

Mevcut tesis de, Ford Focus ve Fiesta ST modellerinde kullanılan üç silindirli 1.5 litrelik EcoBoost motor üretiliyor. Fabrika, Jaguar ve Land Rover için V8 motorlarının üretiminde de kullanılıyor. Eğer fabrika kapatılırsa 1700 kadar işçi işsiz kalacak. Fakat Ford işçilere bu konuda yardımcı olacağını söylüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir