Ford Otonom Araçlarda Liderlik Yolunda Argo AI ile Anlaştı

Otonom araçlarda liderliği hedefleyen Ford, Argo Al’ya 1 milyon dolar yatırım yapıyor.

Ford, otonom araç geliştirme uzmanlığını, Argo AI’nın robotik deneyimi ve yapay zeka yazılım gücüyle birleştirerek önümüzdeki 5 yıl süresince Argo AI’ya 1 Milyar $ yatırım yapacak. Google ve Uber’in eski yöneticileri tarafından kurulan Argo AI, Ford’un 2021’de sunacağı tamamen otonom sürüşe sahip araç projesi için Ford’un içinden ve dışından mühendisler ve robotlarla çalışıp yeni yazılım platformu oluşturacak. Ford’un Argo AI’ya yaptığı yatırım, otonom araç öncülüğünü güçlendirecek ve Ford, geliştirilecek bu teknolojiyi istediğinde gelecekte başka şirketlere de lisanslayabilecek.

Google ve Uber’in eski yöneticilerinin bir araya gelerek oluşturduğu Argo AI, Ford’un içinden ve dışından, otonomi konusunda çalışan mühendis ve robot bilimcileri bir araya getirecek. Robot teknolojisi ve yapay zeka konularında uzman kişilerin liderliğini ise Argo AI kurucuları, şirket CEO’su Bryan Salesky ve COO Peter Rander yürütecek. Brayn Salesky ve Peter Rander, Carnegie Mellon Ulusal Robot Teknolojisi Mühendisliği Merkezi mezunu ve sırasıyla Google ve Uber’in otonom sürüş takımlarının eski liderleri olma özelliğindeler.

Ford Başkan ve CEO’su Mark Fields, “Önümüzdeki on yıl otomobillerin otonom olmasıyla tanımlanacak ve otonom araçların toplumdaki etkisi, Ford’un hareketli montaj hattının 100 yıl önce yaptığı gibi olacak” dedi. Fields sözlerine “Ford bir yandan otomotiv ve mobilite şirketi olarak büyürken, pazara otonom araç sunma konusundaki öncülüğümüzü de güçlendirecek ve aynı zamanda bu teknolojiyi başkalarına da lisanslamamızı sağlayacak olan Argo AI’ya yaptığımız yatırımın paydaşlarımız için önemli bir değer yaratacağına inanıyoruz.” şeklinde konuştu.

2017 yılının sonuna kadar, Argo AI’nin Pittsburgh’taki merkezinde, Güneydoğu Michigan ve Kaliforniya Körfezi’ndeki yerlerinde 200’den fazla ekip üyesinin çalışması öngörülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir