Honda Civic Type R TCR Yeniden “Yeşil Cehennem”de

Honda, ilk kez yarım asır önce çıktığı Nürburgring’de yeni heyecan peşinde. Honda, “Yeşil Cehennem” olarak nam salan Nürburgring pistine ilk kez 50 yılı aşkın bir süre önce Formula 1 organizasyonu ile çıkmıştı. Japon otomobil devi bu kez Honda Civic Type R TCR ile 2018 FIA Dünya Touring Car Cup’ın (WTCR) üçüncü ayağı için efsanevi piste çıkmaya hazırlanıyor.

Honda Civic Type R TCR, 2018 FIA Dünya Touring Car Cup’ın üçüncü turu için gün sayarken Honda da köklü bir geçmişe sahip olduğu dünyaca ünlü Nürburgring pistinde bir kez daha liderliği hedefliyor.

Honda, geçen yıl, yeni Honda Civic Type R ile “Yeşil Cehennem” diye de bilinen Nürburgring’i 7 dakika 43,8 saniyede kat etmiş, bu zamanlamayla önden çekişli seri üretim otomobiller klasmanında pistin tur rekorunu kırmıştı. Japon otomobil devi bu hafta Civic Type R TCR ile bir kez daha o pistte yer alacak ve dünyaca ünlü Alman pistinde yeni bir başarıya imza atmaya çalışacak.

Almanya yarışı, 2018 FIA Dünya Touring Car Cup’ın üçüncü ayağını temsil ediyor. Honda, yarışa sezon başından bu yana topladığı 133 puanla başlayacak. Şampiyonluk hedefini sürdüren Honda, şu anda sezonun en yüksek 3. puanına sahip. Koşulacak diğer yarışlardan kazanacağı puanlarla bu yılı lider olarak tamamlamayı hedeleyen Honda, sezonun en önemli yarışlarından biri olan Nürburgring Nordschleife’de koşulacak yarış için heyecanlı. Zira bu koşu, Honda için ayrı bir önem teşkil ediyor.

Honda pistteki ilk yarışına, 1964 yılında Amerikalı yarışçı Ronnie Bucknum pilotajında RA271 ile çıkmıştı. Japon otomobil devinin Nürburgring’deki etkinliği sadece Alman Grand Prix’si ile de sınırlı değil. 1980’lerin başlarında süper spor otomobil NSX’i geliştirirken efsanevi pistin hemen dışında yeni bir test sahası kuran Honda, aylar süren şasi ve süspansiyon ayarlarının sonucu olarak Suzuka’daki önceki testlere kıyasla aracın rijitliğini yüzde 50 arttırdı. Yani Nürburgring pisti, Honda NSX’in dinamik performansı üzerinde hayati bir etkiye sahip aslında. Honda bugün de Nürburgring’deki merkezinde sayısız test programı düzenliyor. İlk ve ikinci nesil NSX, S2000, Type R ve daha birçok Honda versiyonu, gelişimlerini bu merkezde sürdürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir