Honda Elektrikli Araçlarını Türkiye’de Üretebilir!

Honda Türkiye Başkanı Tsumura, markanın yakın gelecekteki elektrikli araçlarının üretiminin Türkiye’de yapılabileceğine dair açıklamalarda bulundu.

Honda, otomotiv sektörünün diğer devlerinin yaptığı gibi elektrikli araç üretimi planlarını daha yakın tarihlere çekti. Bu doğrultuda çalışmalarını hızlandıran Honda, yakın gelecekteki elektrikli araçlarını Türkiye’de üretebilir. Nitekim Honda Türkiye Başkanı Tsumura, markanın elektrikli otomobil üretimi için tarihi geri çektiğini ve yakın gelecekteki bu yeni elektrikli araçların Türkiye’de üretebileceğini söyledi.

Frankfurt’ta Konuştu

67. Uluslararası Frankfurt Otomobil Fuarı’nda söz alan Takuya Tsumura, konuya dair önemli açıklamalarda bulundu. Tsumura, ”Honda’nın gelecek planları 2030 yılında üretilen her 3 otomobilden 2’sinin elektrikli araç olması üzerine kuruluyud. Ancak bu plan 2025 yılına alındı.” dedi.

”Üretimi Türkiye’de Yapabiliriz”

Türkiye’nin potansiyel olarak elektrikli araç üretebilecek altyapıya ve işgücüne sahip olduğunun altını çizen Tsumura, “Honda EV, yani yeni elektrikli otomobillerin üretimini Türkiye’de de yapabiliriz. Bunun için Türkiye gerekli bilgi birikimine, altyapıya ve potansiyele sahip. Ancak yalnızca bunlar yeterli değil. Üretimin yapılabilmesi için vergide avantaj oluşturulması ve yasal altyapının kurulması da gerekiyor” şeklinde konuştu.

400 Yeni İstihdan Geliyor

Başkan Takuya Tsumura, bu sene 35 bin adet Civic sedan üretimi yapmayı hedeflediklerini dile getirerek, “Türkiye’de üretimini yaptığımız araçların yarısının ihracı yapılacak. İkinci vardiya ile birlikte 400 kişiye ek istihdam verilerek fabrikadaki toplam çalışan sayımızı 1.300’e çıkarmış olacağız. İhracat yapılan ülkelerdeki lansman tarihlerini dikkate aldığımızda ikinci vardiya Aralık ayında başlıyor. İlk aşamada günlük üretim kapasitesi 160 olarak öngörülmüştü fakat yapılan yeni planlama ile bu rakam artış göstererek günlük 175 adede ulaştı” diyerek sözlerini bitirdi.

DİĞER HONDA HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir