Hyundai 9.3 Milyar Dolarlık Hidrojen Yatırımı Yapacak

Otomobil markaları, kıyasıya bir elektrikli otomobil rekabeti içerisinde bulunuyor. Özellikle daha kuruluşunun üzerinden 20 yıl geçmeyen Tesla’nın pazarda 100 yıllık markaların önüne geçecek duruma gelmesiyle rekabet kızışmaya başladı.

Yakıt hücreli otomobiller, yakıt deposundaki sıvı hidrojeni havadaki oksijen ile etkileşime sokarak, elektrokimyasal tepkime ile elektrik enerjisi açığa çıkartıyor. Bu yöntem ile araçların menzili sadece batarya ile çalışan elektrikli otomobillere göre artmış oluyor. Bu araçların hibritlere göre avantajı ise, fosil yakıt kullanmadıkları için herhangi bir sera gazı salınımı yapmıyor olmamaları.

Durum buyken Hyundai hidrojen yakıt hücresine 9.3 milyar dolar yatırım yapmaya hazırlanıyor. FCEV Vision 2030 planları çerçevesinde, 2030’da yılda 700 bin yakıt hücreli araç üretimine hazır hale gelmek istiyor.

Koreli üreticinin yaptığı araştırmaya göre, 2030 yılında küresel yakıt hücreli araç pazarının 2 milyon adet seviyesinde olması bekleniyor.

Bu kapsamda 500 bin yakıt hücreli aracın binek ve ticari modellerden oluşması hedefleniyor. Geriye kalan 200 bin taşıtın ise drone, tekne, tren ve forkliftlerden oluşması planlanıyor.

Hyundai’nin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Euisun Chung, “Hidrojen topluluğunu gerçek kılmak için önemli bir adım atıyoruz. Otomobil üreticiliğinin yanı sıra, temiz ve ekonomik enerji modeline dayalı ulaşım biçimlerinde öncü olmak istiyoruz” dedi.

2022 yılında Hyundai’ın Güney Kore fabrikasında yılda 3 bin ile 40 bin arasında yakıt hücresi üretimi yapılacağı belirtildi.

Hyundai’in Las Vegas’ta düzenlenen Tüketici Elektroniği Fuarı’nda (CES) tanıttığı hidrojenle çalışan SUV’u Nexo, kullanıcılara 610 kilometrelik bir menzil sunuyor. Otomobilin deposu ise elektrikli modellere göre daha kısa sürede olacak şekilde, 5 dakika içinde doluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir