Hyundai, Endonezya’da Elektrikli Otomobil Fabrikası Kuracak

Hyundai Güney Asya ülkelerinden Endonezya’da elektrikli otomobil fabrikası kurma kararı aldı. Yaklaşık 880 milyon dolarlık bir yatırım maliyeti olan bu girişimle istediği verimi alamadığı Güney Asya pazarını kuşatmak istiyor.

 

Daha önce de küresel çapta gelecek vadeden bir taksi uygulaması olan Grab’e 250 milyon dolar yatırım yapan Hyundai otomotiv sektörünün her alanından istifade etmek istiyor.

 

Hyundai’nin Endonezya’yı seçmesi iki türlü stratejik öneme sahip. Politik ve teknolojik. Bu tesis sayesinde Güney Koreli otomobil üreticisi Çin’e bağımlılığın azaltılması sağlanacak. Diğer önemli neden ise, ülkenin geniş nikel laterit cevheri rezervi bulunması. Bu cevher, lityum iyon pillerin üretimi için çok önemli.

Hyundai fabrikasıyla ilgili verilerden bahsedersek, Endonezya sanayi bakanı yardımcısı Ailrlanggo Hartarto’ya göre, yıllık 250 bin otomobil üretebilecek kapasitede olacak bir tesis olacak. Toplam üretimin %47’si iç pazarda satılacak, %53’ü ise Güneydoğu Asya, Avustralya ve çeşitli bölgelere ihraç edilecek.

Toyota, Güney Asya’da geçen yıl Ocak ve Ekim ayları arasında yaklaşık 460 bin adet araç satarken Hyundai için rakamlar korkunçtu. Sadece 1372 adet satabilmişti. Yeni girişimle bu farkı kapatarak kıyaslanabilir satış rakamlarına ulaşmak istiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir