Hyundai ve Kia Solar Teknoloji Kullanacak

Hyundai ve Kia temiz enerji için kafa kafaya verdiler ve önümüzdeki yıldan itibaren kullanılmaya hazır olacak olan solar şarj teknolojilerini duyurdular.

İki marka ortaklaşa, içten yanmalı, hibrit ve elektrikli modellerinde kullanılmak üzere solar sistemler geliştirdi. Güneş panelleri kullanılan sistemlerin hem menzile, hem de araçların elektrik ile çalışan ekipmanlarına katkı sağlayacağı açıklandı.

Geliştirilmekte olan üç sistem var. Bunlardan birincisi silikon bazlı sistem, hibrit modellerin tavanına montaj edilmek üzere tasarlanmış. Bataryayı %30 ile %60 arasında şarj edebileceği öngörülüyor ve dışarıdan fark edilmiyor.

İkinci sistem yarı saydam sistem, içten yanmalı motorlara sahip modeller için kullanılacak. Panoramik sunroof’a montajlanan paneller hem karbondioksit salınımı sınırlarına uyulmasına yardımcı olacak, hem de elektronik donanımların aküden bağımsız olarak çalışmasını sağlayacak.

Çalışmaları hala devam eden hafifletilmiş gövde panelleri ise farklı bir çalışma mantığını içerecek. Tavan haricinde kaput ve bagaj kapağı gibi kaporta parçalarına uygulanabilen paneller daha yüksek bir verimlilik sunacak.

Kia e-Niro ve Hyundai Ioniq başta olmak üzere grubun pek çok modelinde kullanılacak sisteme sahip araçlar 2019 itibarıyla yollarda olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir