Hyundai’den Sürücüsüz Otomobil Geliyor

Başarılı bir yıl geçiren Hyundai, bu kez de elektrikli motor ve sürücüsüz otomobil teknolojisine yaptığı ciddi yatırımlarla adından söz ettiriyor.

Hyundai, yıllık AR-GE bütçesinin önemli bir kısmını sürücüsüz otomobil teknolojisine ayırdığını duyurmuştu. Marka, geçtiğimiz ocak ayında yaptığı açıklamada, otonom sürüşle ilgili projelerini ortaya koymuştu. O günden bu yana gözler Hyundai’de. Otomobil çevreleri, “Hyundai, kendi kendine giden bir otomobil üzerinde mi çalışıyor?’ sorusuna yanıt bulmaya uğraşıyor.

Hyundai Surucusuz Otomobil
Hyundai Surucusuz Otomobil – İç Mekan

Geleceğe yön verecek konsept otomobiller üretme hedefinde olan Hyundai, bu yıl sürücüsüz otomobil ve elektrikli motor teknolojilerine büyük yatırımlar yaptı ve yapmayı da sürdürüyor.

Ocak ayında Las Vegas’ta düzenlenen CES Teknoloji Fuarı’nda NEXO adlı bir modeli tanıtan Hyundai, hedeflerinin çok da uzağında olmadığını gözler önüne sermişti. Yakıt hücreli elektrikli bir araç olan Hyundai NEXO, ilk denemesinde Seul ile Pyeongchang arasındaki 190km’lik yolu kat etti. Otonom sürüş teknolojisine sahip NEXO, yolu hatasız bir şekilde tamamlamayı başardı.

Hyundai’nin NEXO modeli, markanın sürücüsüz otomobil teknolojisini kanıtlamış durumda. Tam da bu noktada, aracın LEVEL4 otonom sürüş teknolojisine sahip olduğu notunu düşmekte de fayda var.

Hyundai’nin NEXO ile ilgili planlarına gelince. Marka, Hyundai NEXO’nun 2021 yılından itibaren büyük şehirlerde boy göstermesini hedefliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir