İki Otomobil Devi 240 Bin Aracını Geri Çağırıyor

Güney Kore Ulaştırma Bakanlığı, Hyundai ve KiaMotors‘un satışta olan bazı modellerinin motorlarında problem yaşandığına dair geri bildirimler almaya başlaması üzerine inceleme başlattı. Yapılan incelemeler sonucu bu iki otmobil devine ait kimi modellerin motorlarında arıza olduğu tespiti yapıldı. Bunun üzerine Güney Kore Ulaştırma Bakanlığı, söz konusu 240 bin aracın geri çağırılmasını zorunlu kıldı.

Güney Kore Ulaştırma Bakanlığı daha önce ülke sınırlarında emsali olmayan bir karara imza atmış oldu. Bakanlık tarafından yapılan incelemelere sebep olarak ise Hyundai’de eskiden mühendis olarak görev alan Kim Gwang-ho’nun bazı araçların motorlarında arıza bulunduğuna yönelik bakanlığa bir yazı göndermesi olarak gösteriliyor.

Peki Hangi Modellerde Sorun Var?

Motorlarında sorun yaşanan modeller ise Elantra, Sonata, Santa Fe ve Genesis modelleri olarak belirlendi.

Arıza sorunun ortaya çıkması üzerine her iki şirkette benzer bir tutum sergileyerek söz konusu modellerinin motorlarında herhangi bir problem olmadığını iddia ederek geri çağırma talebini reddetmişlerdi. Ancak son incelemeler sonrası bu durumun kesinleşmesi üzerine Hyundai ve Kia bu karara karşı çıkmayacaklarına dair bir açıklama yayınladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir