İki Otomotiv Devinden ABD’ye Büyük Yatırım

Japon otomotiv devi Toyota ve Mazda, Amerika Birleşik Devletleri’nde 1.6 milyar dolarlık montaj fabrikası kuracaklarını duyurdu. ABD Başkanı Donald Trump ise yatırımı doğruladı.

Toyota ve Mazda ABD’de yeni bir yatırıma girişiyor. İki otomotiv devi bu ülkede 1.6 milyar dolarlık montaj hattı kuracağını açıkladı. ABD Başkanı Donald Trump ise bunu sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile doğruladı.

Trump, resmi sosyal medya hesabından yaptığı duyuruda, Toyota ve Mazda modellerinin ABD’de ortak olarak fabrika açma konusunda birleştiklerini açıkladı. Bu iki şirket, ABD’de 1.6 milyar dolarlık bir montaj hattı kurmayı planlıyor.

”4 Bin Kişilik Yeni İstihdam”

ABD Başkanı Donald Trump yaptığı tam açıklamada, “Toyota ve Mazda, ABD’de 1,6 milyar dolarlık bir yatırımla yeni fabrika açacak ve Amerikalılar için 4 bin kişilik yeni istihdam alanı sağlayacak. Amerikan sanayisi için harika bir yatırım.” ifadelerini dile getirdi. Trump yaptığı açıklamada diğer yandan Tayvan teknoloji şirketi olan Foxconn adlı şirketin 10 milyar dolarlık fabrika yatırımı yapacak olmasını da hatırlattı.

Trump, ABD merkezli teknoloji devi Apple’in en büyük tedarikçilerinden bir tanesi olan Foxconn adlı şirketin Wisconsin eyaletinde fabrika açmayı planladığını ve bu yönde çalışmalara başladığını geçtiğimiz hafta Beyaz Saray’da organize edilen etkinlikte dile getirmişti.

Amaçlanan Faaliyete Başlanma Tarihi: 2021

Söz konusu yatırım ile ilgili Toyota ve Mazda tarafından yapılan ortak açıklamada, senede 300 bin otomobil üretim kapasitesine sahip olacak yeni kurulacak olan bu fabrikadaki montaj tesisiyle 4 bin kişiye istihdam alanı açılacağını duyurmuştu.

Söz konusu montaj hattı tesisinin planlanan faaliyete geçme tarihi ise 2021 olarak belirlendi. ABD’de kurulacak bu yeni montaj fabrikasında Mazda, ABD pazarı için yeni Crossover araçlarını üretmeyi planlarken, Toyota ise Corolla modelinin üretimini bu tesiste yapmayı planlıyor. Ek olarak fabrikanın kurulacağı lokasyon henüz belirlenmedi.

ABD Başkanı Donald Trump göreve gelir gelmez büyük şirketleri ABD’de yatırım yapmaya yönelik açıklamalarda bulunmuştu. Bu açıklama otomotiv sektörünü de etkilemiş birçok otomotiv devi planlarını bu yönde gerçekleştirmişti. İlgili haberlere buradan ulaşabilirsiniz.

İki Otomotiv Devinden ABD’ye Büyük Yatırım” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir