Japon Devleri Yeni Nesil Piller İçin Güçlerini Birleştirdi

Japon otomobil devleri, elektrikli araçlarda kullanılacak yeni nesil pillerin geliştirilmesini hızlandırmak için birlikte hareket etme kararı aldı. Bu güçlü birliktelikte, başta Toyota, Nissan, Honda ve Panasonic olmak üzere teknolojide iddialı Japon şirketleri yer aldı.

Firmalar, bu işbirliği çerçevesinde üretim teknolojisi üzerinde birlikte çalışacaklar. Japon devlerini bir araya getiren yeni ortaklığın amacı yeni katı hal pillerini geliştirmek ve böylece Japon otomobil üreticilerini, elektrikli araçlar teknolojisinde lider konuma taşımak. Bu birlikteliğe Japon hükümetinden de destek geldi; projeye 1,6 milyar yen finansman desteği sağlanacağı açıklandı.

Katı hal piller daha az parça içermeleri, sıvı elektrolitleri kullanmamaları ve daha yüksek enerji yoğunluğuna sahip olmaları dolayısıyla elektrikli otomobillerde kullanılan lityum iyon pillerde önemli bir gelişme olarak öne plana çıkmaya başladı. Bu pillerin gelişimince öncü markalardan biri Toyota. Buna rağmen şu ana kadar hiçbir Toyota modelinde bu teknolojiye yer verilmedi.

Japon firmaları, araç üretiminde yaygın olarak kullanılabilir hale gelmesi için pillerin performansını arttırmayı hedefliyor. Ortaklık planına göre, ilk etapta pillerin bir aracı ortalama 550 km’ye ulaştırması sağlanacak. 2030 yılına kadar menzil 800 km’ye ulaşacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir