Karşınızda Yeni Ford Puma Crossover

Yeni Ford Puma heybetli, düzgün ve akıcı hatları, yatay formlu lamba tasarımı, geniş arka görünüme ve geniş bagaj hacmine sahip olup sportif tasarımıyla göze hoş geliyor. Temelde Ford’un B segmenti platformunu kullanıyor ancak bunu arttırılmış dingil mesafesi ve iz genişliği ile SUV sınıfına özgü gövde orantılarıyla tamamlıyor.

Yay ve amortisörleri özel olarak tasarlanmış olan model spor süspansiyon ile sportif bir sürüş imkanı sunuyor. Siyah mat tasarım detayları, büyük spoyleri sportif görünümü destekliyor. İç mekanda ise alt kenarı düz direksiyon, deri koltuklar ve alüminyum unsurları olan vites topuzu sportif tasarıma katkı sağlıyor.

ford

ford

ford

EcoBoost Hybrid teknolojisinde bir marş/jeneratörü (BISG) devreye giriyor. Nu jeneratör, Puma’nın 1,0 litre EcoBoost benzinli motorunda 11,5 kW gücünde kayışla bağlantılı. Geleneksel alternatörün yerini alan bu sistem (BISG) fren anında oluşan ve boşa giden enerjiyi hava soğutmalı 48 Voltluk lityum-iyon bataryayı şarj etmek için kullanıyor. Ayrıca depolanana enerji sisteme hız ve dengeleme olarak geri dönüyor.

Alt devirlerde daha iyi sürüş performansı süren hibrit sistem benzinli motordan iki kat daha fazla torka sahip.
Yarı hibrit sistemin ise 125 PS ve 155 PS olarak iki farklı seçeneği bulunuyor.

Benzinli motorun yakıt verimliliği sisteme kazandırılan 50 Nm tork sayesinde WLTP normuna kıyasla %9 iyileşiyor. Bu tork sayesinde 125 PS’lik versiyon 5,4 lt/100 km yakıt tüketiyor ve 124 gr/km CO2 emisyon salınım yapıyor. 155 PS’lik versiyon ise 5,6 lt/100 km yakıt tüketiyor ve 127 gr/km CO2 emisyon salınım yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir