Lastik Testleri Aşınmış Lastikler Hakkında Birçok Yanlışı Ortaya Çıkardı

Michelin’den tüm otomobil sürücülerini ilgilendiren aşınmış tekerlekler hakkında önemli bir açıklama geldi. 

Bilindiği üzere lastikler aşındıkça lastik ve otomobil performanslarında gözle görülür farklılıklar oluşuyor. Dünya’nın önde gelen lastik üreticilerinden Michelin bu konu üzerine test yaptı. Sonuçlar ise oldukça ilginç çıktı. Bu araştırma 1.6 mm aşınmış kaliteli malzemeden imal edilmiş lastiklerin ıslak zeminlerde frenleme mesafesinin kimi yeni lastiklerle aynıya yakın olduğu ortaya çıktı. Bu sonuç ile birlikte Michelin’in Clermont’da bulunan Ladoux Test Merkezi’nde basın mensuplarının huzurunda yaptığı testlerde ”Aşınmış lastiklerin yol tutuşu kötüdür.” yargısının yanlış olduğu ortaya çıkmış oldu.

6 Milyar Euro Zarar

Yeni satın alınan bir lastikte diş derinliği 6-8 mm arasında değişiklik gösteriyor. Lastik satıcılarının önerisiyle diş derinliği 3 mm’ye inen, yani aşınan, lastikler değiştiriliyor ve böylelikle sürücüler kendilerini daha güvende hissediyor. Bu bilginin yanlış olmasından ötürü yalnızca Avrupa’da bir yılda 123 milyon fazladan lastik tüketiliyor. Lastiğin yapımında kullanılan malzemelerin yapısı göz önünde tutulduğunda bu durum her yıl 9 milyon ton Co2 emisyonu çıkmasına sebep olarak çevre tahribatını arttırıyor. Çevre tahribatına ek olarak doğal olarak tüketiciler için de ek masraf haline geliyor. Ernst&Young’ın yayınladığı rapora göre zamanından evvel yapılan lastik değişimleri yalnızca Avrupa’da 6 milyar Euro fazladan ve gereksiz maliyete sebebiyet veriyor.

Lastik Aşındıkça Gerçekten Yakıt Tüketimi Artıyor mu?

Michelin’in yaptığı bu testten çıkan sonuçlar bir başka alışagelmiş tezi çürütüyor. Geleneksel anlayışa göre lastik aşındıkça yakıt tüketimi de artıyor. Ancak Michelin’in test sonuçları bunun tersini gösteriyor. Nitekim test sonuçlarına göre diş derinliğinde azalma oldukça, yani lastik aşındıkça aracın yakıt tasarrufu daha iyiye gidiyor. Nitekim beş dolu depodan bir tanesi yalnızca lastiklerin yuvarlanma direnci için harcanıyor. Yasal aşınma limitinde lastik yuvarlanma basıncı yeni lastiğin yüzde 80 oranında olduğundan; yasal aşınma noktasına gelinceye kadar o lastikleri kullanmak sürücülerin ceplerini olumlu yönde etkiliyor.

Yasal Sınıra Gelinmeden Lastikler Değiştirilmemeli

Michelin Islak Zemin Ar-Ge Müdürü Pierre Fraisse, yapılan testlerin sonuçlarının açıklanmasının ardından aşınmış ancak kaliteli ve yeni fakat ucuz (kalitesiz malzemeden yapılmış) lastikler arasında ıslak zemin üzerinde yol tutuşu ve performans açısından herhangi bir fark olmadığının altını çizdi. Fraisse, ”Aşınmış lastiklerin hepsinin performansı aynı değildir. Aşınmış olmasına rağmen bazı premium lastikler, yeni ucuz lastiklere göre daha iyi fren mesafesi sağlarlar. Kullancıların çok önemli ve güvenli olarak gördükleri diş derinliği, ıslak zeminde frenlemede o kadar da önemli değildir” şeklinde devam etti.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir