Mercedes’ten Yeni Güvenlik Teknolojisi: i-Protect

Mercedes’in enstitülerle birlikte çalışma sonucu oluşturduğu yeni güvenlik teknolojisinde X-ray (röntgen) ışınları kullanılarak çarpışma sırasında aracın iç parçaları incelenebilecek.

Alışveriş merkezleri, havaalanları gibi kalabalık yerlerde güvenlik noktalarında yer alan X-ray cihazları, bildiğiniz gibi çanta ya da telefon gibi eşyaları tarayıp içerisinde ne olduğuna dair bunların boyutu ve şekilleri hakkında bilgi veriyor. Bu teknolojide X-ray cihazında yer alan ve röntgen ışını olarak dabilinen X ışınları, sabit bir kaynaktan foto diyotları fırlatıyor.

bulunan X-ray cihazları, çanta ya da telefon gibi eşyaları tarayıp içerisindekilerin boyutu ve şekilleri hakkında bilgi verirler. Bu teknolojide X-ray cihazında bulunan ve röntgen ışını olarak da adlandırılan X ışınları, sabit bir kaynaktan foto diyotları fırlatıyor. Fırlatılan X ışınları gözden geçirilen nesnelerin arasından ya da içlerinden geçerek karşı kısma vardıklarında çizdikleri şekiller kapalı maddenin içi ve hatta malzemesi hakkında bilgiyi kontrol eden kişiye veriyor.

Bünyesinde birçok marka yer alan Daimler’in bünyesinde bulundurduğu markalardan bir tanesi de Mercedes. Alman otomotiv üreticisi Daimler, AG ile EMI (Ernst-Mach-Institut) ve Fraunhofer Institute kurumlarının ortaklaşa yaptığı çalışma sonucu yeni model geliştirme noktasında araçlar X-ray ışınları ile taranacak.

Mercedes markasını da bünyesinde bulunduran Daimler AG ile EMI (Ernst-Mach-Institut) ve Fraunhofer Institute kurumlarının bir arada yürüttükleri çalışmada yeni model geliştirme aşamasında araçlar X-ray ışınlarıyla taranacak. İlk aşamada konsept araçlarda uygulanacak olan ve i-protect olarak adlandırılan bu teknolojide aracın kazadan hemen evvel ve sonrasında filmleri çekimi yapılacak. Sonrasında ise bu filmler kaza anında aracın parçalarının mukavemetini, burulma ve kırılma noktaları ortaya çıkaracak.

Gerçek kazaya oldukça yakın sonuçların elde edilecegi bu testlerde simülasyonla da yapılacak çarpışma testleri ile parçaların sağlamlığı konusunda öngörüler elde edilip bu konuda gerekli geliştirmeler yapılabilecek. Böylelikle araçların sürüş güvenlik seviyesinde arttırıma gidilecek. Seçilecek malzemeler, birleştirme noktaları, maliyet, ağırlık dağılımı gibi çok sayıda nokta üzerinde bu yöntemin etkili olması düşünülüyor.

Kaza sırasında aks, süspansiyon sistemi, direksiyon veya motor ile şanzıman gibi çok sayıda parçanın iç yapısı incelenerek güvenlik araştırması gerçekleştirilecek.

DİĞER MERCEDES HABERLERİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir