Michelin Lastiklerini Sürdürülebilir Malzemelerden Üretecek

Michelin, her yıl olduğu gibi bu yıl da Dünya sürdürülebilir hareketlilik zirvesi Movin’On’a katkı verdi. Geleceğin ulaşım modellerinin belirlenmesine katkı sağlamak ve hareketlilik ihtiyaçlarını değerlendirmek hedefiyle gerçekleştirilen zirvede bu yıl, küresel anlamda akıllı, sürdürülebilir hareketliliğin hayata geçirilmesi için somut çözüm önerileri ele alındı.

Lastik devi Michelin, Montreal’de gerçekleştirilen Movin’On Zirvesi’nde iddialı planını açıkladı. Michelin, 2048’den itibaren sürdürülebilir malzeme kullanımını yüzde 80’e çıkaracağını ve lastiklerinin tamamını geri dönüştürülebilir şekilde üreteceğini duyurdu. Markanın şu anda sürdürülebilir malzeme kullanım oranı yüzde 28. Michelin, sürdürülebilir bir gelecek için, yüksek geri dönüştürme teknolojilerine yatırım yapmaya devam ediyor. Ünlü markanın, dünya çapında lastik geri kazanma oranı yüzde 70, geri dönüştürme oranı ise yüzde 50.

Michelin 2048 yılını tarih verdiği hedefine ulaşmak; yani lastiklerine daha fazla geri dönüştürülmüş ve yenilenebilir malzeme entegre etmek ve performanslarını iyileştirmek için Lehigh Technologies’i bünyesine kattı. Michelin’in satın aldığı Lehigh, geri dönüştürülmüş lastiklerden elde edilen yüksek teknoloji uzmanlığıyla bilinen bir marka. Lehigh, ham madde maliyetlerini yüzde 50’ye düşüren, performans sağlayan Mikronize Kauçuk Tozları (MRP) konusunda piyasadaki liderliğini sürdürüyor. “Özgürlük İçin Yeşillik” sloganını kullanan Lehigh, sürdürülebilirlik konusunda rakipsiz.

Michelin, geçen yıl düzenlenen Movin’On’da yenilikçi Vision konseptini duyurmuştu. Michelin bu konseptiyle, lastik sırtını üretmek ve yenilemek için gelişmiş malzemelerle 3 boyutlu yazıcı teknolojilerini kullanıyor ve ortaya yüzde yüzü geri dönüştürülebilir bir ürün çıkıyor. 3 boyutlu yazıcıyla yenilenebilecek ve biyolojik olarak çözünebilir havasız lastik konsepti, çevresel ayak izini azaltmasıyla da çığır açıcı.

Michelin, yüz yılı aşkın tecrübesini sürdürülebilir teknolojileri geliştirmek için kullanıyor. Lastiklerin, diş derinliğindeki yasal sınır olan 1,6 mm’ye gelinceye kadar kullanılmasını savunan marka, “Programlı uzun ömürlülük” stratejisi sayesinde de erken değiştirilen lastiklerin doğaya olan zararını minimuma indiriyor. Aynı lastikle ilk kilometreden son kilometreye kadar maksimum performans sunan ünlü lastik üreticisi, güvenlik ve maliyet avantajı da sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir