Motorlu Taşıtlar Vergisine Büyük Zam!

Maliye Bakanı Ağbal, binek otomobillerden tahsis edilen motorlu taşıtlar vergisinin 2018 itibarıyla yüzde 40 oranında artacağını duyurdu.

Maliye Bakanı Ağbal, binek otomobilden alınan motorlu taşıtlar vergisinin 2018 yılına girilmesi ile birlikte yüzde 40 oranında yükseleceğini dile getirdi. Ağbal, 2018 yılı ile birlikte devreye girecek bu büyük vergi zammı hakkında açıklamalarda da bulundu.

Motorlu Taşıtlar Vergisine Zam ile Sistem Değişikliği

Maliye Bakanı Ağbal, binek otomobillerden tahsis edilen motorlu taşıtlar vergisinin 2018 yılına giriş yapılması ile birlikte yüzde 40 oranında zam yapılacağını duyurarak, motorlu taşıtlar vergisinde otomobilin vergisiz değerinin de göz önünde bulundurulacağının altını çizdi. Halihazırda yürürlülükte olan motorlu taşıtlar vergisi sisteminde yalnızca motor hacmi ve aracın yaşının belirleyici kriter olacağını ancak bu durumun yeni sistem ile birlikte değişeceğini belirten Ağbal, ”2018 yılında yeni sistemin gelmesi ile birlikte aracın ülkeye giriş fiyatı da vergi miktarını belirlemede dikkate alınacak faktörler arasında yer alacak. Bu durumda lüks araçların motorlu taşıtlar vergisinde önemli bir artışa sebep olacak.” şeklinde konuştu.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Artışı Yalnızca Binek Otomobillerde

2018 yılına girilmesi ile birlikte yürürlüğe girecek olan söz konusu yüzde 40 oranındaki zam, yalnızca binek otomobil modelleri için geçerli olacak. Geri kalan araçlar ile ilgili normal yeniden değerleme oranında artış gerçekleşecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir