Musk’ın Hedefinde Kara Şişmek Var

Otomobil ve teknoloji tutkunlarının her adımını merakla takip ettiği, “Çılgın Mucit” lakaplı iş adamı Elon Musk, Tesla’yı Kara Şimşek (Knight Rider) gibi zeki, çevik bir model haline getirecek. Musk, Tesla modellerinin yapay zeka ile Kara Şimşek dizisindeki K.I.T.T. gibi kullanıcısıyla iletişim halinde olacağını söyledi.

Elon Musk’ın, sahibi olduğu elektrikli otomobil markası Tesla’nın yeni nesil modellerinde, yapay zeka kullanımını arttırmak için çalışmalarını sürdürdüğü biliniyordu. Geçen yıl bu konuda önemli bir adım daha atan Musk, yapay zeka ekibinin başına Andrej Karpathy’yi getirmişti.

Bir takipçisi Twitter’da yaratıcı iş adamına “Yakında Tesla otomobillerde K.I.T.T gibi bir yapay zekaya sahip asistanımız olacak mı?” diye sordu. Musk, takipçisine yine Twitter üzerinden yanıt verdi, “Evet” dedi.

Musk ve ekibi, elektrikli otomobillere yerleştirilmek üzere yeni bir yapay zeka çipi çalışmalarını hızlandırdı. Hayranları ve takipçileri, Musk’ın otomobillerdeki sesli komut özelliklerini geliştirmek ve araçlara yapay zeka asistanını yerleştirmek istediğini biliyordu. Musk’ın takipçisiyle yazışması ünlü iş adamının bu konudaki kararlılığını bir kez daha gözler önüne sermiş oldu.

80’lerin unutulmaz dizisi Knight Rider (Kara Şimşek), 1982 model Pontiac Firebird’ün modifiye edilmiş ve yapay zekayla desteklenen bir versiyonu olan K.I.T.T’in maceralarını ekrana getiriyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir