Nissan IMk Lüks Küçük Araç Konsepti Üzerinden Şekilleniyor

Tokyo Otomobil Fuarı’nda tanıtılacak olan Nissan IMk konsepti “en üst düzey şehir taşıtı” olarak nitelendiriliyor.

Nissan IMk konsepti de tüm fiziksel butonları kaldırarak bir dokunmatik ekrana kontrol ünitesini sığdırmış. Klima ve ısıtma kontrollerinin yapıldığı ekranın yanı sıra, sürücüye kişiselleştirilen verileri gösterildiği bazı holografik ekranlar da yer alıyor.

Nissan henüz konseptin kullandığı elektrikli güç aktarım organlarının detaylarını açıklamadı ancak otomobilin yeni ProPILOT gelişmiş sürüş yardım teknolojilerine ve bağlantı özelliklerine sahip olduğunu söyledi.

Nissan’ın tasarım lideri SatoruTai, “Tampon, tekerlekler, lastikler, camlar, arka lambalar, tavan, Japon dekorasyonlarının önemli simgesi ‘mizuhiki’nin desenlerinden ilham alıyor” sözleriyle tasarımla ilgili açıklama yaptı.

Araç, uygun koşullar sağlandığında tek şeritli bir yolda sürücünün kontrolünü elinden alabiliyor. Ayrıca kendi kendine park yeri de bulabiliyor.

nissan

nissan

Araçta, binaların ve aracın çevresindeki herhangi nesnenin etrafında ve arkasında ne olduğunu görebilen/sezebilen Invisible-to-Visible teknolojisi de bulunuyor.

Nissan’ın tasarım yöneticisi Satoru Tai, “IMk’nin kabinindeki tüm yüzeyleri düz tutabilirdik, bu da daha fazla fiziksel alan sağlardı. IMk Japon mirasını kullanan modern ve temiz bir görünümle en yeni elektrikli otomobil teknolojisini birleştiriyor. Kei otomobil segmentinin geleneksel konseptlerinden öteye geçen araç Japon kültürüyle yoğurulmuş. Bu pek çok müşterinin sürmesini umduğum lüks ve küçük bir elektrikli araç” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir