NISSAN’dan 50. Yıla Özel GT-R

Japon otomotiv devi NISSAN, efsane spor otomobili GT-R’ın 50. yılını özel versiyon ile kutladı.

50. yıla özel GT-R, motor sporlarının en ünlü sahnelerinden Goodwood Festivali’nde tanıtıldı. NISSAN ve Italdesign’ın 50. yıl dönümleri dolayısıyla özel olarak tasarlanan GT-R50, 720 HP güce sahip.

NISSAN’ın efsaneleşen spor otomobili GT-R, 50. yaşında. Japon otomobil üreticisi, GT-R’ın bu özel yaşını özel bir modelle kutladı; GT-R50 by Italdesign modelini üretti.

NISSAN’dan 50. Yıla Özel GT-R

50. yıla özel GT-R, NISSAN’ın en yeni GT-R NISMO modelini temel alıyor. İngiltere’de düzenlenen ve dünyanın en ünlü hız festivallerinden biri olan Goodwood’da sahneye çıkan yeni model, Italdesign kalitesi ve el işçiliğiyle sınırlı sayıda üretilecek

Goodwood Hız Festivali’nde NISSAN GT-R50 by Italdesign‘ı ilk kez piste çıkaran isimler, NISSAN’nın GT3 sınıfındaki fabrika yarış pilotları Lucas Ordóñez ile Alex Buncombe oldu. İki deneyimli pilot, GT-R50 prototipini İngiltere’nin West Sussex şehrindeki Goodwood House bölgesinde yer alan 1.86 km’lik tepeye sürdü.

NISSAN Global Tasarımdan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Alfonso Albaisa, Goodwood Hız Festivali’nin Nissan GT-R50 by Italdesign’ın yeteneklerini sergilemesi için ideal yer olduğunu söyledi. Prototip gibi Goodwood’ın da performans, tasarım, hoşgörü, gelenek ve geleceğe yönelik otomotiv yaratıcılığı gibi değerleri bünyesinde barındırdığını ifade eden Albasia, “İnsanları hayal etmeye ve daha da büyük hayaller kurmaya yöneltecek böylesine benzersiz bir aracı sergilemek için mükemmel bir ortam” diye konuştu.

Etkileyici Tasarım, Yüksek Performans

Etkileyici tasarımı, iç ve dış hatlarıyla bakışları üzerinde toplayan GT-R50, performansıyla da fark yaratıyor. Standart versiyona göre 120 HP daha güçlü olan GT-R50, yüksek performanslı güç paketinin yanında bu performansı yola etkin bir biçimde aktaracak güçlendirilmiş şasi ve aktarma organlarına da sahip.

Motor kaputu üzerinde yer alan güç olukları, alçaltılmış tavan çizgisi, gerilmiş LED farları ve ön tekerleklerin arkasında konumlandırılan “samuray bıçağı” şeklindeki hava çıkışları, modelin karakteristik tasarım detayları olarak göze çarpıyor. İki adet dikme üzerine monte edilen heybetli ayarlanabilir arka spoyler da genel görünümü destekliyor.

Kabin içinde modern, yüksek performanslı safkan bir sporucuyu yansıtan NISSAN GT-R50 by Italdesign’ın orta konsol, gösterge paneli ve kapı döşemeleri boyunca iki farklı karbon fiber yüzey uzanıyor. Koltuklar, siyah Alcantara® ve ince siyah İtalyan derinin uyumuyla göz dolduruyor. Dış tasarımdaki uygulama, altın renkli detaylarla içeri taşınıyor.

NISSAN’dan 50. Yıla Özel GT-R

NISMO ekibi, NISSAN’ın köklü GT3 yarış deneyiminden yararlanarak el yapımı 3,8 litre hacimli V6 VR38DETT motoru üretti. Motor 720 HP güç ve 780 Nm tork kullanıma sunuyor. Bilstein marka süspansiyon sistemi elden geçirildi. Brembo imzalı fren sistemi de güçlendirildi ve artan gücü dizginlemeye yardımcı oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir