Opel Efsanesi GT 50 Yaşında

Avrupa’nın ilk konsept otomobili Opel GT tam 50 yıl önce seri üretime geçti ve otomobil severler için yepyeni bir dünyanın kapılarını araladı. Opel, konsept otomobilini ilk kez 1965’teki Frankfurt Otomobil Fuarı’nda sergiledi. Konsept otomobil öyle büyük bir ilgi gördü ki, üç yıl içinde seri üretimine geçildi.

GT, iki koltuklu spor bir model olarak tasarlandı. Kaslı çamurlukları, katlanan farları ve kıvrımlı yapısı ile çarpıcı bir görünüm sergiliyordu. Sloganı “Nur Fliegen ist schöner…” yani “Sadece uçmak daha iyi…” olarak belirlenmişti. Avrupalı üreticilerden beklenmeyen tarzda radikal bir otomobil olarak dikkatleri üzerine çeken Opel GT, her geçen yıl şanına şan ekledi.

Geçen yıl 90. doğum gününü kutlayan Opel’in efsane tasarımcısı Erhard Schnell ile ekibi GT’nin geliştirme sürecini büyük bir gizlilikle tamamladı. GT, Rüsselsheim’da bulunan Avrupa’nın ilk tasarım merkezinde hayata geçirildi. Schnell o süreci anlatırken, “Her şeyin başında GT sadece bir tasarım projesiydi, patronum yönetim kuruluna bile bilgi vermemişti.” diye konuştu. Schnell, fuarda sergilenmeye neredeyse hazır hale gelen tasarımı daha fazla gizleme şanslarının kalmadığını söyledi. “GT’yi yönetim kuruluna ilk sunduğumuzda nasıl bir tepki alacağımızı bilmiyorduk” diyen Schnell, herkesin bir anda alkışlamaya başlamasıyla heyecanlarının sevince döndüğünü kaydetti. Schnell, o anları, “Yönetim kurulu tasarıma bayılmıştı” sözleriyle anlattı.

Opel GT seri üretime geçtiğinde iki motor seçeneği vardı: Kadett’ten gelen 1.1 litre 60 hp ve Rekord’tan gelen 1.9 litre 90 hp benzinli ve dört silindirli motorlar. Özellikle, maksimum 185 km/h hız yapan ve 0’dan 100’e 11,5 saniyede ulaşan sportif sürüşe imkan tanıyan GT 1900 satışa sunulduğu ilk andan itibaren yoğun ilgi gördü. Arkadan itişli bu GT, üç ileri otomatik ya da dört ileri manuel şanzımanla geliyordu.

GT, kararlı gövdesi, dinamik şasisi ve alçak ağırlık merkeziyle motor sporları için de biçilmiş kaftandı. 70’li yıllarda birçok uzun mesafe yarışında İtalyan Conrero’nun GT’leri önemli başarılar elde etti. 1971 yılında şirketin kurucusunun torunu Dr. Georg von Opel GT’yi elektrikli otomobile çevirdi. 189 km/h hıza ulaşan otomobil birçok dünya rekoru kırdı. 1972 yılında ise dizel motorlu bir GT tasarlayan Opel, Dudenhofen’daki test merkezinde iki dünya rekoru kırdı. Bununla da yetinmedi, 18 uluslararası rekor daha kırmayı da başardı.

Opel GT, performansıyla olduğu kadar sıra dışı tasarımıyla da tüm beklentilerin üzerine çıktı. Bu benzersiz özelliklerine cazip fiyatı da eklenince otomobil tutkunlarının vazgeçilmezi olmayı başardı. Sadece Avrupa’da değil Amerika Birleşik Devletleri’nde de yoğun bir ilgi gören GT, satışta olduğu 1968-1973 yılları arasında tam 103 bin 463 adet satış adetine ulaştı.

Bugün de dünya çapında geniş fan kitlesini korumayı başaran GT için, Alman Aktör Ken Duken ilginç bir yorumda bulunuyor. Kendisi de bir bir GT sahibi olan Ken Duken, “Reklam gerçeği yansıtmıyor, uçmak kesinlikle daha iyi değil.” diyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir