OSD’de Konuşan Bakan Varank Türkiye’nin Otomobildeki Geleceğinden Bahsetti

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye olarak otonom araçlarda ve otomotiv sektöründe daha başarılı olacağız diyerek şu şekilde konuştu: “En öncelikli hedeflerimizin başında Türkiye’nin yerli otomobilini üretmek var. 5 özel sektör firmamızın oluşturduğu Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu ile önemli bir adım atmış olduk. Türkiye’nin yetkinliklerini kullanan ve teknoloji kapasitesini geliştiren bir iş modeliyle başarılı bir dünya devi ortaya çıkarmayı hayal ediyoruz.”

Bakan Varank açıklamalarını, Otomobil Sanayicileri Derneği’nin (OSD) 45’inci Olağan Genel Kurulu’nda yaptı. Türkiye’nin 16 senede üretimde düşük teknoloji düzeyinden orta ve üzeri teknolojiye doğru başarılı bir geçiş yaptığını dile getirdi.

2002’de ihracatın % 50’sinin düşük teknolojili ürünlerden oluştuğunu aktaran Varank, geçen sene itibarıyla bu oranın % 32’ye gerilediğini vurguladı.

Otonom araçlar komitesi kuruldu

Bakan Varank, “Motorlu Araçlar Teknik Komitesi” (MARTEK) üzerinden sektörle sürekli iletişim halinde olduklarını ve birlikte çözüm yolları geliştirmeyi çok önemsediklerini dile getirerek, “Bu bağlamda Otonom Araçlar Alt Komitesini yeni kurduk, bu alan önemli bir gelişme potansiyeli taşıyor. Yine sektör temsilcileri ve ilgili kamu/kurum kuruluşlarıyla 6 aylık dönemlerle bir araya geliyor, gelişmeleri birlikte izliyor ve değerlendiriyoruz.” şeklinde konuştu.

Varank, “Türkiye’nin yetkinliklerini kullanan ve teknoloji kapasitesini geliştiren bir iş modeliyle başarılı bir dünya devi ortaya çıkarmayı hayal ediyoruz. Bakanlık koltuğuna oturduğumdan beri en fazla kimle toplantı yaptınız derseniz, Yerli otomobil Üst Yöneticisi (CEO) Gürcan Bey’i ilk beş arasında sayabilirim. Sürekli bir araya geliyoruz. Bu konuyu biz de yakından takip ediyoruz” diyerek Türkiye’yi dünya devlerinin arasına sokmak için kimlerle iletişim içinde olduklarından bahsetti.

Otomotiv sektörünün ülke ekonomisine katkısını daha da artırmayı hedeflediklerine dikkati çeken Bakan Varank, “Otomotivde elektrik enerjisi kullanımına doğru kuvvetli bir yönelim söz konusu. Bu alanda öncü olmayı hedefleyen yeni girişimlerin yanında, mevcut büyük oyuncular da birbiri ardına bu piyasaya için stratejiler geliştiriyor, yatırım planları yayınlıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Elektrikli araçların sektörü yeniden tasarlayacağını ifade eden Varank, “Bizim ve sizlerin sektör olarak bu gelişime ayak uydurmamız gerekiyor. Biz bu paradigma değişimlerini ülkemiz için bir fırsat olarak görüyoruz. Otomotivde atacağımız doğru adımlarla, gelecekte çok daha büyük bir endüstri haline gelebileceğimize inanıyorum. Burada, en öncelikli hedeflerimizin başında hiç şüphesiz Türkiye’nin yerli otomobilini üretmek olacak.” ifadesinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir