Otomobil İhracatı Artış Gösterdi

OİB’den yapılan açıklamaya göre, türkiye ihracatının lideri olan otomotiv sektörü 2008 yılından bu yana Şubat ayı için en yüksek ihracat performansına erişti.

OİB’den yapılan açıklamaya göre, Türkiye ihracatının lider sektörü  otomotiv 2008 yılından bu yana en başarılı Şubat ayı performansına imza attı.  İhracatta 2 milyar dolar barajını aşmayı beş aydan bu yana devamlı sürdüren otomotiv sektörü ihracat seviyesinin, Türkiye’nin genel ihracatından sahip olduğu pay yüzde 20 olarak belirlendi.

Mal grupları bazında binek otomobil ihracatı yüzde 60 artarak 932  milyon dolara ulaşırken, otomotiv yan sanayi ihracatı ise yüzde 3 azalarak 735  milyon dolar, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatı da yüzde 18 düşerek  384 milyon dolar oldu. Otobüs, minibüs, midibüs ihracatı da geçen yıl ile aynı  seviyede kalarak, 127 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Otomotiv yan sanayisinde en büyük pazar olan Almanya’ya ihracat yüzde  6, alternatif pazarlardan İran’a yüzde 38 artarken, yine önemli pazarlardan  Fransa’ya yüzde 16, İtalya’ya yüzde 13, Amerika Birleşik Devletleri’ne yüzde 27  düşüş yaşandı. Binek otomobillerde en büyük pazar İtalya’ya ihracat yüzde 57  artarken, ikinci büyük pazar Fransa’ya yüzde 33, Almanya’ya yüzde 65, Birleşik  Krallık’a yüzde 55 ve Amerika Birleşik Devletleri’ne yüzde 203 artış gösterdi.

Eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlarda en büyük pazar Birleşik  Krallık’a ihracat yüzde 22, Slovenya’ya yüzde 25, Almanya’ya yüzde 56 ve  Hollanda’ya yüzde 45 gerilerken, İtalya’ya yüzde 27, Amerika Birleşik  Devletleri’ne ise yüzde 100 artış görüldü. Otobüs, minibüs, midibüs ürün grubunda  en büyük pazar Fransa’ya ihracat yüzde 43 artarken, diğer önemli pazarlardan  Almanya’ya yüzde 48, Birleşik Krallık’a yüzde 24 düşüş gerçekleşti.

Almanya’ya ihracat yüzde 1 düştü, İtalya’ya ise yüzde 32 arttı

Şubat ayında ülke bazında en büyük pazar olan Almanya’ya ihracat yüzde  1 azalarak 335 milyon dolar olurken, ikinci büyük pazar İtalya’ya ise yüzde 32  artışla 258 milyon dolar, ardından Fransa’ya yüzde 16 artışla 249 milyon dolar  olarak gerçekleşti. İtalya’ya yönelik başarılı performansta binek otomobiller  ihracatının yüzde 57, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatının da yüzde  27 artması etkili oldu. Fransa’ya olan artışta binek otomobiller ihracatının  yüzde 33, otobüs-minibüs-midibüs ihracatının yüzde 43 artışı katkı yaptı.

Amerika Birleşik Devletleri’ne ihracatta yüzde 49, Polonya’ya yüzde  30, İsveç’e yüzde 69, İsrail’e yüzde 119 ve İran’a yüzde 87 artış olurken, Fas’a  ihracat yüzde 10 düştü. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki artışta temel faktör,  binek otomobiller ihracatının yüzde 203 artması oldu.

AB’ye İhracat Yüzde 9 Arttı

Türkiye otomotiv endüstrisinin ülke grubu bazında yüzde 78 pay ile en  büyük pazarı olan Avrupa Birliği ülkelerine ihracat yüzde 9 artışla 1 milyar 746  milyon dolar olarak gerçekleşti. Alternatif pazarlardan Amerika ülkelerine  ihracat yüzde 60, Ortadoğu ülkelerine yüzde 19, Asya-Okyanusya ülkelerine yüzde  50 ve diğer Avrupa ülkelerine yüzde 54 arttı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir