Otomotivde Renk Seçeneği Raporu Yapıldı. Yeni Trend Renk : Mavi

 

"Otomotivde Renk Trendleri" Raporuna Göre 2017 ve 2018 Yılında Mavi Renk Revaçta!

Hem şık, hem modern, hem performansı iyi hem de istatistiklerde birinci. Kim böyle bir araca sahip olmak istemez ki? Özellikle araçlarını yeni alacaklar için revaçta olan tonlarda belirlenmişken. Otomotivde Renk Trendi kapsamında yapılan değerlendirme pek çok detayı gözler önüne seriyor.

Araba modeli kadar bir başka önemli konu da arabanın rengidir. Bu durum pek çok insan için önemsiz kalırken, kimileri içinse oldukça önemli. Değerlendirilen pek çok kıstasa göre araba rengi konusunda da saptamalar yapan yetkili merkez, gördü ki beyaz ve nötr tonlar daha çok tercih edildi. Kadın ve erkek olarak bakıldığında da seçimlerin farklılaştığını gözlemlediğimiz araba piyasasında merak edilen rapor ise şöyle:

Üretilen otomobillerin yüzde 75’i beyaz, siyah, gri veya gümüş renklerinden oluştu. Avrupa’nın en çok tercih ettiği otomotiv rengi ise yüzde 33 gibi ciddi bir oranla beyaz oldu. Gri, yüzde 18 oranla Avrupa’nın tercih ettiği en popüler ikinci renk olarak sıralamaya girerken, siyah yüzde 16 ile üçüncü, gümüş yüzde 10 ile dördüncü sırada yer aldı. Boya ve yüzey kaplama şirketi PPG’nin geleceğin renk trendlerini de ortaya koyduğu raporda, son yılların gözde renginin mavi olduğu belirtildi. 2017 ve 2018 yıllarında daha çok mavi renkli otomobilin yollarda olacağı tahmin ediliyor.

 

Kadın Kullanıcıların Renk Seçeneği Nedir?

Kadın kullanıcıların yaptıkları seçimler erkeklere oranla değişiklik gösteriyor. Bu durumda da mavi tonları tercih edilen renk olarak gözüküyor.PPG Otomotiv Tamir Boyaları Türkiye ve Ortadoğu Pazar Müdürü Bülend Alpay, mavinin lüks, orta ve kompakt sınıf otomobillerde artış gösterdiğini söyledi . PPG’nin raporunda erkek ve kadınların otomobil seçerken tercih ettiği renkler de yer aldı. Rapora göre, metalik renkler Amerikalı ve Avrupalı erkekler arasında popüler olurken, söz konusu pazarlardaki kadın tüketiciler otomobillerinde inci efektini tercih etti. Araba piyasası revaçta olan renkleri belirlerken ülkelere göre de değerlendirme farklılık gösterdi. Kuzey Amerika pazarlarında kompakt sınıf araçlarda gümüş öne çıkarken, spor otomobillerde ise siyah tercih edildi.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir