Otomotivin İki Dev İsmi İşbirliğine Gidiyor

Volkswagen ve Ford Güçlerini Birleştiriyor

Bugün gözler Detroit’ten gelecek dev işbirliği haberinde. Volkswagen ile Ford, yapacakları yeni işbirliğini bugün duyuracak. İşbirliği kapsamında, Volkswagen’in hafif ticari modeli Transporter, Ford’un Otosan Gölcük fabrikasında üretilecek.

ABD’li otomotiv üreticisi Ford Motors ile Alman otomotiv üreticisi Volkswagen, ticari araç piyasasında yeni bir işbirliğine adım atıyor. Detaylarının bugün 16:30’da Detroit’ten açıklanması beklenen işbirliği çerçevesinde, Ford ve VW, elektrikli ve otomatik sürüş teknolojisini birlikte geliştirecekler. Bu ortaklık, şirketler milyarlarca dolar tasarruf sağlayacak.

Dün gazetecilere konuşan VW CEO’su Herbert Diess, beklenen işbirliği açıklamasının bugün Detroit otomobil fuarında yapılacağını söyledi. Ford ve VW, son aylarda kamyonet ve diğer ticari araç segmentlerinde işbirliğini görüşüyordu. İki dev firmanın müzakerelerin son durumunu aktarmak üzere Türkiye saati ile 16:30’da ortak basın toplantısı düzenlemesi bekleniyor.

SERMAYE ORTAKLIĞI YOK

Daha önce yapılan açıklamalarda, iki firmanın, VW’nin Transporter modelini Ford Otosan’ın Gölcük fabrikasında üretme konusunu değerlendirdiği kaydedilmişti. Büyük bir ihtimalle elektrikli ve otonom araçların da dahil edileceği işbirliğine ilişkin görüşmeler Detroit otomobil fuarı öncesinde tüm hızıyla sürüyordu. İşbirliğinin diğer maddeleri arasında, otonom araçların ortak geliştirilmesi, Ford’un otonom araç geliştirme çalışmalarına Volkswagen tarafından mali destek sağlanması ve VW’in MEB elektrikli araç platformunu kullanması için Ford’a lisans vermesi de yer alıyor.

VW CEO’su Herbert Diess, dün yaptığı açıklamada, Ford Ranger pickup platformunun VW tarafından kullanılmasının da anlaşmanın maddeleri arasında yer aldığını kaydetti. İki firmanın yöneticileri de daha önceki açıklamalarında kapsamlı işbirliğinin getireceği maliyet tasarruflarına dikkat çekmişti. Şirketler işbirliği, birleşme ya da sermaye ortaklığı içermiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir