Peugeot Kokpitteki Uzmanlığını Yatlara Yansıtıyor

Peugeot ile Beneteau, Sea Drive Concept’in tanıtımını yaptı. Yeni bir yat deneyimi için Beneteau Ship Control teknolojisi ile Peugeot i-Cockpit birleşti.

Peugeot, yaklaşık 4 milyon kullanıcıya ulaşarak, i-Cockpit’in küresel başarısını kanıtladı; ergonomik kokpitteki uzmanlığını yatçılık endüstrisinin dünya lideri Beneteau’nun kullanımına sundu.

Peugeot Design Lab’ın tasarladığı Peugeot i-Cockpit, Beneteau’nun geliştirdiği Ship Control teknolojisi ile kumanda ediliyor. Sea Drive Concept, dünyanın en iyilerini bir araya getirmesi ile biliniyor. Yeni işbirliği ile yat endüstrisindeki kokpit mimarisinin gelecekteki görünümü de gözler önüne seriliyor.

Peugeot, sürdürülebilirliği arttırmak amacıyla teknoloji ve ürün geliştirmeye devam ediyor. Marka, sürüş keyfini arttırmak ve sürücülere yeni hisler yaşatmak üzere birkaç yıl önce otomobil kokpit tasarımıyla ilgili olarak derinlemesine çalışmalar yapmaya karar vermişti. Kapsamlı araştırma ve geliştirme sürecinin ardından da kompakt boyutlu direksiyon simidi, head-up display ve geniş dokunmatik ekrandan oluşan Peugeot i-Cockpit’i ortaya çıkardı ve ürün gamında kullanıma sundu. Peugeot i-Cockpit; 208, SUV 2008, 308, 308 SW, SUV 3008 ve yeni SUV 5008 olmak üzere markanın ürün gamının neredeyse tamamında yer alıyor.

“2017 Avrupa’da Yılın Otomobili” ödüllü Peugeot SUV 3008 ile Yeni Peugeot SUV 5008 modellerinde bulunan en güncel sürüm Peugeot i-Cockpit’te 12,3 inç büyüklüğünde yüksek çözünürlüklü dijital gösterge paneli kullanılıyor.

2012’den bu yana yaklaşık dört milyon sürücü Peugeot i-Cockpit ile buluştu. Markanın, Peugeot Instinct Concept ve duyarlı i-Cockpit üzerinde yaptığı araştırmalarla otonom sürüşle birlikte ortaya çıkacak yeni kullanım konseptine uygun olarak kokpiti yeniden tanımlama çalışmaları da sürüyor. Tüm bunlar göz önüne alındığında, Peugeot i-Cockpit ile donatılan bir otomobili kullanmanın gelecekte de iyi bir deneyim olmaya devam edeceği görülüyor.

Peugeot Design Lab, sahip olduğu bilgi birikimi ve deneyimi yeni alanlarda kullanma düşüncesiyle tamamen farklı bir sektör olan yatçılık ve denizcilikle ilgili çalışmalar yapmaya başladı. Peugeot, bu çalışmaların bir yansıması olarak Beneteau ile işbirliğine gitti. Kendi alanlarında lider olan bu iki Fransız markası, bilgi birikimlerini ve deneyimlerini birleştirerek yenilikçi bir çözüm geliştirdi.

Beneteau geliştirdiği Advanced Monitoring System (AMS) teknolojisiyle yatçılığın ihtiyacı olan sürüş, güvenlik ve konforla ilgili tüm verileri tek bir merkezde topladı. Bu sistemi bir üst seviyeye taşıyan marka, ilk kez Gran Turismo 50’de kullanıma sunduğu Ship Control teknolojisinin de mimarı oldu.

Peugeot ve Beneteau’nun işbirliği ile i-Cockpit ve Ship Control tek bir yapıda bir araya geldi ve Sea Drive Concept geliştirildi.

Sea Drive Concept’te, Peugeot i-Cockpit’in izleri daha ilk bakışta fark ediliyor. Tasarımı otomobillerden alınan kompakt boyutlu direksiyon simidi kullanım kolaylığı sağlarken, 17 inç’lik dokunmatik gösterge paneli Ship Control arayüzünü gösteriyor ve yatın elektronik fonksiyonlarına erişim imkanı tanıyor.

İklimlendirme, aydınlatma, navigasyon, yakıt seviyesi, batarya seviyesi, elektrik yönetimi, ses sistemi, pompa yönetimi ve motor olmak üzere tüm gerekli bilgiler Ship Control arayüzünde bir araya geliyor.

Peugeot deneyiminin kendini gösterdiği bir diğer nokta da GT donanım seviyesinin esas alındığı kontrast dikişli napa deri, krom aplikasyonlar ve benzeri detaylarla kokpitteki kalite ve malzeme seçimleri.

Peugeot Design Lab tarafından geliştirilen Sea Drive Concept ile hızlı bir değişim içindeki yatçılık sektörü de yeni bir döneme giriyor. Sea Drive Concept yakın kokpit tasarımına tamamen yeni boyut kazandırmakla kalmıyor, yat sektörünün geleceğine de yön veriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir