Peugeot’nun Binek Otomobilleri WLTP Protokolüne Uyumlu

1 Eylül ile birlikte, Avrupa Birliği’nde satışa sunulan tüm binek otomobiller için, yeni WLTP (Worldwide Harmonized Light Vehicle Test Prosedure) protokolü zorunlu hale geldi. Peugeot’nun binek ürün gamının tümü, bu protokolü karşılıyor.

WLTP protokolü gereği araçlar, ortalama hız, mesafe, sıcaklık ve durma süreleri de dahil, olası gerçek sürüş koşullarına benzeyen gerçekçi araç sürme döngülerinde test ediliyorlar. Test prosedürleri onaylanmış yakıt tüketimi ve emisyon rakamlarını gösterirken, test ortamında belirlenen CO, NOx ve partikül emisyonları gerçek sürüş koşullarında doğrulanıyor.

Peugeot, tüm binek otomobillerinin bu protokole uyumlu olduğunu kanıtladı. Marka, üretim programına dahil ettiği PureTech ve BlueHDi motorlarda kullanılan gelişmiş teknolojiler sayesinde, yeni WLTP protokolünün öngördüğü NOx ve CO değerlerini karşıladı.

PSA Grubu, uzun zamandır, geniş kapsamlı ve yüksek verimlilik seviyesine sahip emisyon kontrol teknolojilerine yatırım yapıyor. Tıpkı, 2013’te BlueHDi motorlarında devreye alınan seçici katalitik redüksiyon (SCR) ve PureTech direkt enjeksiyonlu benzinli motorlarda kullanılan benzinli partikül filtresi (GPF) gibi.

Fransız üretici, “Transport & Environnement” ve “France Nature Environnement” adlı STK’larla geliştirdiği bir protokolle araçlarının gerçek sürüş koşullarındaki tüketimine ilişkin tahminler sunmayı da sürdürüyor. Bu tahminlerin tutarlılığı da bağımsız denetim kuruluşu Bureau Veritas tarafından onaylanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir