Porsche Blockchain Teknolojisine Yer Vermeye Başladı

Alman otomotiv devi Porsche, teknoloji şirketi XAIN ile birlikte blochchain uygulamalarını direkt olarak otomobil modelleri üzerinde test etmeye başladı.

Lüks spor otomobil segmentinin önde gelen markalarından olan Porsche, teknoloji şirketi olan XAIN ile işbirliği yaparak blockchain uygulamalarını direkt olarak otomobil modelleri üzerinde test etmeye başladı. Yapılan bu girişim ile birlikte Alman marka blockchain teknolojisini bir otomobil modeline entegre etmeye çalışan ve başarı ile test eden ilk otomobil markası oldu. Porsche söz konusu teknolojiyi geliştirerek otonom sürüş sistemlerinin daha hızlı geliştirilmesini hedefliyor.

Blockchain uygulaması ile yapılan işlemler hem güvenli hem de yüksek hızda işlenebiliyor. Teste tabi tutulan uygulamalar arasında aracı bir uygulama aracılığıyla kilitleyip açma, geçici erişim izni verme ve şifrelenmiş veri dosyalama modelini temel alan yeni iş modellerinin geliştirilmesi gibi işlemler yer alıyor. Bu teknolojinin ilerlemesi ile birlikte otonom sürüş teknolojilerinde gelişimin hızlanması öngörülüyor.

Blockchain uygulamasının geliştirilmesiyle otomobillerde doğrudan çevrimdışı bağlantı kurmak mümkün hale gelecek. Otomobilleri bir uygulama aracılığı ile açıp kapatma önceki yöntemlere kıyasla çok daha kısa bir sürede olacak.

Alman marka öte yandan blockchain teknolojisini merkeze alan yeni iş modelleri üzerindeki çalışmalarına devam ediyor. Denetlenebilir veri dosyalama sayesinde, işlenecek bilgiler dağıtılmış bir blockchain üzerinde yerel olarak şifrelenebiliyor. Aracın sahibi kendi kontrolü altında olan söz konusu verileri nasıl kullanacağına dair kararı kendisi verebiliyor. Tüm verilerin blockchain üzerinden kaydı tutulduğundan verilerin yok olma ya da silinme ihtimaline karşı önlem alınmış olunuyor. Bu doğrultuda yakın gelecekteki otonom sürüş teknolojilerine yeni işlevler kazandırılması mümkün gözüküyor.

DİĞER PORSCHE HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir