Porsche Taycan Cross Turismo 2020’de Çıkacak

Mission E Cross Turismo konseptiyle aracın ön tanıtımı yapılmıştı. Porsche başlangıçta Cross Turismo’nun 2021’de piyasada olacağı söylenmişti ancak aracın lansmanının 2020’ye taşındığını öğrendik. Son sürdürülebilirlik raporundaki sonuçlardan dolayı ertelenmesi uygun görülen yeni model Taycan’ın yanında satılacak.

porsche

porsche

porsche

porsche

Taycan Cross Turismo, konseptiyle aynı şekli korursa, bir CUV olarak konumlanacak. Yani araç tıpkı Mercedes-Benz E-Serisi All-Terrain ve Audi A6 Allroad gibi, standart Taycan’ın yüksek binişli bir versiyonu olacak.

800 volt şarj cihazıyla araç 20 dakikadan kısa sürede 400 km menzil elde edebilecek. Her 4 dakikalık şarj ise 100 km sürüş mesafesi ekleyecek. Taycan ve Cross Turismo etkileyici performans rakamları vaat ederken, çok hızlı şarj sağlayan 800 voltluk elektrik sistemi en iddialı özellikleri arasında yer alıyor.

Cross Turismo, Taycan sedan ile aynı güç aktarım organlarına sahip olacak. Toplamda yaklaşık 600 hp güç çıkışına sahip olacak otomobil, 3.5 saniyede 100 km/s hıza çıkacak, 200 km/s hıza çıkması ise sadece 12 saniye alacak.

Porsche’nin yönetim kurulu başkanı Oliver Blume da Taycan ile ilgili olarak, “İlk elektrikli spor otomobilimiz yeni bir dönemi başlatıyor. Taycan’ın başarılı olacağından şüphemiz yok. Zaten şimdiden bu aracı satın almak isteyen 20.000 kişinin bulunması da bunu ispatlıyor. Taycan için gelen yoğun taleplere karşılık verebilmek için üretim kapasitemizi de artırıyoruz.” diyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir