Porsche’nin Rekoruna Michelin Desteği

Dünyanın en büyük lastik üreticilerinden Michelin, Porsche’yi rekora taşıdı. Porsche 919 Hybrid Evo, Michelin’in özel olarak geliştirdiği lastiklerle dünyanın en zorlu pisti olarak anılan Almanya’daki Nordsheife’de çıktı. Porsche, hiçbir mekanik veya elektronik sınırlayıcı olmadan turu 5 dakika 19.55 saniyede tamamladı ve yeni bir rekora imza atmış oldu.

Michelin, gerek performans gerekse güvenlik açısından dönüm noktası olan lastikleriyle yüksek performanslı spor otomobil üreticilerini desteklemeyi sürdürüyor. Porsche’nin 919 Hybrid Evo modeli de dünyanın en zorlu pisti Nordschleife’e Michelin lastikleriyle çıkarak 35 yıldır yapılamayanı yaptı; elinde bulundurduğu rekora bir yenisini ekledi.

Alman yarışçı Timo Bernhard, özel geliştirilmiş Michelin lastikleri üzerinde ilerleyen Porsche 919 Evo ile pist turunu 5 dakika 19.55 saniyede tamamladı ve yeni bir rekora ulaşmış oldu. Bernhard böylece 35 yıl önce Stefan Bellof’un bir başka Porsche ile kırmış olduğu rekoru yeni bir seviyeye taşıdı. Bellof, pisti Porsche 956 modeli ile 6 dakika 11.13 saniyede geçmişti.

Michelin Motor Sporları Direktörü Pascal Couasnon, dünyanın en zorlu pistlerinden birinde gerçekleştirilen yeni rekor için Porsche’yi ve yarışçı Timo Bernhard’ı kutladı. Couasnon, Avrupa’da tartışmasız bir referans olacak bu rekorda, Michelin’in performans ve güvenlik sağlayan lastikleriyle Porsche’nin sıra dışı başarısına katkıda bulunmuş olmasından gurur duyduklarını da belirtti. Couasnon, “Ortağımız Porsche bize Porsche 919 Saygı Turundan bahsettiğinde bu iddialı projenin bir parçası olabileceğimiz için heyecan duyduk.” dedi ve Porsche ile daha önce yaptıkları işbirliği ile art arda üç FIA Dünya Dayanıklılık Şampiyonası ve Le Mans 24 Saat zaferi elde ettiklerini hatırlattı.

Michelin Motor Sporları Direktörü Pascal Couasnon, son işbirliğinin Michelin’e yarış lastiklerindeki yeni teknolojileri denemek için iyi bir fırsat sunduğunu da söyledi. Couasnon, Porsche’ye yönelik geliştirme programında, lastiklerin performansını yüzde 15 arttırmak ve Le Mans 24 Saat gibi dayanıklılık merkezli bir yarışta lastiklerin strese dayanıklılığını test etmek üzere iki odak noktasıyla hareket ettiklerini kaydetti.

Michelin Teknolojisi Pistlerden Yollara Taşınıyor
Porsche’nin resmi iş ortağı ve “Tam Ürün Yelpazesi Tedarikçisi” olan Michelin, motor sporlarında edindiği tecrübeyi, normal yol modelleri için ürettiği lastiklerde de kullanıyor. Markanın FIA Dünya Dayanıklılık Şampiyonası’nda kullandığı teknoloji, Porsche’nin bazı tek modellik serilerinde kullanılan lastiklerin geliştirilmesini sağlıyor. Yarış pistinde denenip test edilen inovasyonlar, son olarak 718 Boxster, 718 Cayman ve Porsche 911 Carrera modelleri için onaylanan yeni MICHELIN Pilot Sport 4S lastiklerinin de kanıtladığı gibi markanın yol lastiklerinin üretimine katkı sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir