PSA Grubu İki Otomotiv Devini Bünyesine Kattı

Fransız PSA Grubu, Opel ve Vauxhall markalarını satın alarak bünyesine kattı.

Fransız Peugeot Societe Anonyme (PSA) Grubu, otomotiv devi Opel ve Vauxhall markalarını satın alarak bünyesine kattığını açıkladı.

Opel ve PSA Grubu yaptıkları ortak açıklamada, bünyesinde Almanya’da üretimi yapılan Opel ve üretimi İngiltere’de yapılan Vauxhall markalarını, Fransız PSA Grubu’na satış işlemlerinin sona erdiğini duyurdu. Açıklamada buna ek olarak daha önce geçtiğimiz mart ayında yapılan sözleşmede güvence verildiği üzere, tüm çalışanların karar verme haklarında bir değişime gidilmeyeceği de belirtildi.

”Gerçek Bir Avrupa Şampiyonunun Doğumu”

PSA Yönetim Kurulu Başkanı Carlos Tavares otomotiv dünyasının gündemine düşen bu satın alma ile ilgili yaptığı açıklamada, “Bugün hepimiz gerçek bir Avrupa şampiyonunun doğumuna tanık olmuş olduk.” ifadelerini kullandı.

2.2 Milyar Euro Karşılığında Tamamlandı

Avrupa otomotiv pazarında yüzde 17 paylık bir dilime sahip olan PSA Grubu, bu dev satın alma işlemi karşılığında 2.2 milyar euroluk bir ödeme yapacak. Otomotiv sektörü analistleri, otomotiv sektörünün gündemine bomba gibi düşen bu birleşme ile ilgili olumlu görüşlere sahip. Analistlere göre Fransız Peugeot Societe Anonyme (PSA) Grubu bu birleşmenin ardından kısa sürede Avrupa’nın en önemli ikinci otomobil üreticisi konumuna yükselecek.

Bu dev satın almanın PSA Grubu’nun Avrupa pazarındaki ve global bazda yeni rolünün nasıl şekilleneceğini hep birlikte ilerleyen zamanlarda göreceğiz.

DİĞER OPEL HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir